On fixed points of F-contraction mappings on B-metric space
B-metrik uzaylarda F-büzülme dönüşümlerin sabit noktaları üzerine
- Tez No: 754269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sabit nokta teorisi, yirminci yüzyılın başından beri metrik uzaylarda heyecan verici bir araştırma alanı olmuştur. Sabit nokta teoremleri, temel olarak diferansiyel denklemlerin varlığı teorisi, integral denklemler, kısmi diferansiyel denklemler, dinamik programlama, fraktal modelleme, kaos teorisi, ekonomi, yaklaşım teorisi ve çeşitli diğer matematik, istatistik konularında ortaya çıkan problemlerle uğraşırken faydalıdır. , mühendislik ve diğer disiplinler. Bu nedenle sabit nokta çalışmaları birçok farklı metrik uzayda çalışılmıştır. Bu tezde literatürde F-kasılma yardımı ile elde edilen bazı sonuçlar detaylı olarak incelenmiştir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin gerekçesi sunulmakta ve sabit nokta teorisi ile ilgili bazı bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, metrik ve b-metrik uzayın tanımlarını ve özelliklerini hatırlayacağız. Ayrıca sabit nokta teorisi ile ilgili bazı kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, literatürde var olan F-kasılma ile elde edilen bazı sonuçları inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 20th century, the study of fixed points in metric spaces has been an attractive field of study. Fixed-point theorems are useful when dealing with problems that arise mainly in the theory of existence of differential equations, integral equations, partial differential equations, dynamic programming, fractal modeling, chaos theory, economics, theory of approximation, and various other mathematics, statistics, engineering, and other disciplines. For this reason, fixed point studies have been studied in many different metric spaces. In this thesis, some results obtained with the help of Ď- contraction in the literature are examined in detail. This thesis contains three chapters. In the first chapter, we present the motivation of the thesis and some information related to fixed point theory are given. In the second chapter, we recall the definitions of metric and 𝑏-metric space, and their properties. Also, we give some concepts, definitions and theorems about the fixed point theory. In the third chapter, we will examine some results obtained by the Ď-contraction existing in the literature.