Kompulsif çevrimiçi satın alma davranışlarında gelişmeleri kaçırma korkusu ve yaşam doyumu etkisinin kuşaklar açısından incelenmesi
The examination of the effect of life satisfaction and fear of missing out in compulsive online shopping behaviors in terms of generation
  1. Tez No: 754288
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ERCAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı kompulsif çevrimiçi satın alma davranışlarında gelişmeleri kaçırma korkusu ve yaşam doyumu etkisinin kuşaklar açısından incelenmesidir. Çalışmaya 18-57 yaş aralığında bulunan toplam 439 kişi katılmıştır. Kompulsif Çevrimiçi Satın Alma Ölçeği, Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Kompulsif çevrimiçi satın alma, gelişmeleri kaçırma korkusu ve yaşam doyumu toplam puanları arasında korelasyon analizleri yapılmıştır. Kompulsif çevrimiçi satın alma davranışı ile gelişmeleri kaçırma korkusu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken kompulsif çevrimiçi satın alama davranışı ile yaşam doyumu arasında ilişki bulunamamıştır. Gelişmeleri kaçırma korkusunun kompulsif çevrimiçi satın alma üzerindeki etkisini görmek için yapılan basit doğrusal regresyon analizi sonucunda, gelişmeleri kaçırma korkusunun kompulsif çevrimiçi satın alma davranışının anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Analizden elde edilen sonuçlar literatür ışığında ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of fear of missing out and life satisfaction in compulsive online shopping behaviors in terms of generations. A total of 439 people between the ages of 18-57 participated in the study. Compulsive Online Shopping Scale, Fear of Missing Out Scale, Life Satisfaction Scale and Personal Information Form were used. The correlation analysis was performed for compulsive online shopping, fear of missing out and life satisfaction. According to results of the anlyses, a positive and significant relationship has been found between compulsive online shopping and fear of missing out, but no relationship was found between compulsive online shopping and life satisfaction. As a result of the simple linear regression analysis performed to see the effect of fear of missing out on compulsive online shopping, it was seen that fear of missing out was a significant predictor of compulsive online shopping. The results obtained from the anlysis were interpreted in the light of the literature.