Trafik kazasına bağlı göz yaralanmalarının ulusal ve uluslararası engellilik kılavuzlarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of traffic accidental eye injuries according to national and international impairment guidelines
  1. Tez No: 754287
  2. Yazar: ABDULLAH TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Oküler travmaya bağlı dünya çapında her yıl yaklaşık yarım milyon kişide görme kaybına ve daha fazlasında görmede azalmaya yol açtığı bilinmekte olup oküler travmaların meydana geliş şekli özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıklığı giderek artan bir şekilde trafik kazalarıdır. Ülkemizde ve dünyada her yıl trafik kazası nedeniyle bireyler fiziksel ve/veya ruhsal hasara uğramaktadır. Bu çalışmamızla polikliniğimize başvuran trafik kazası sonrası göz yaralanması meydana gelen olgular üzerinden ülkemizde ve dünyada kullanılan yönetmeliklere göre maluliyet-engel oranları karşılaştırılarak yönetmeliklerin zayıf ve kuvvetli yönlerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı maluliyet polikliniğine 01.01.2015-01.01.2022 tarihleri arasında trafik kazasına bağlı göz travması yaralanması ile başvuran hastalar sosyodemografik ve kaza ile ilgili verileri tarandı. Her olgunun ayrı ayrı Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği (SGK yönetmeliği), Erişkinler için Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik (Engellilik yönetmeliği) ve Amerikan Tıp Birliğinin düzenlediği Kalıcı Engellilik Değerlendirme Kılavuzuna (AMA kılavuzu) göre engel oranları hesaplandı. Çalışmamızda değerlendirilen 82 olgunun %67,1'i erkek, ortalama yaşın 36,01 ve olgularda en sık kornea ve sinir yaralanması olduğu saptandı. Yönetmeliklere göre hesaplanan engel oranların medyanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. İkili olarak karşılaştırıldığında ise SGK-Engellilik ve SGK-AMA arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık görülürken Engellilik-AMA arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. SGK yönetmeliğinde göz yaralanmalarına bağlı engel oranı hesaplanmasında kısıtlı bir yaklaşım olduğu, hesaplanan engel oranlarının diğer yönetmeliklere göre yüksek hesaplandığı görüldü. Engellilik yönetmeliği ve AMA kılavuzunun benzer ve ayrıntılı hesaplama yöntemleri kullandığı ancak görme keskinliğinde azalma ve görme alanı kaybı dışında kalan göz patolojilerinin değerlendirilmesinde daha detaylı bir yaklaşım olması gerektiği saptandı. Ülkemizde trafik kazasına bağlı göz yaralanmalarının engel oranı hesaplamalarında göze ilişkin tüm tanıları içeren, tek bir yönetmelik kullanılması, takdire yer bırakmayan ve kapsayıcı tek bir yönetmelik kullanması gerektiğini düşünmekteyiz. Anahtar Kelimeler; Maluliyet, trafik kazası, göz yaralanmaları, yönetmelikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF TRAFFIC ACCIDENTAL EYE INJURIES ACCORDING TO NATIONAL AND INTERNATIONAL IMPAIRMENT GUIDELINES Ocular trauma is known to cause vision loss in about half a million people and visual impairment in an increasing number of people each year throughout the world. Traffic accidents are increasingly responsible for ocular injuries, especially in developing countries. By analyzing the impairment ratios based on the guidelines used in our nation and around the world, on the patients who applied to our polyclinic with eye injury following a traffic accident, it is hoped that this research can help identify the guidelines strong and weak points. Patients who applied to Mersin University Faculty of Medicine Forensic Medicine Department Disability Polyclinic between 01.01.2015 and 01.01.2022 with eye injuries connected to traffic accidents had their sociodemographic and accident-related data scanned. Impairment rates were calculated individually for each case in accordance with the American Medical Association Guides to the Evaluation of Permanent Impairment (AMA Guideline), the Regulation on Disability Assessment for Adults (Disability Guideline), and the Regulation on Determination of Working Power and Loss of Profitability in Profession (SGK Guideline). In our study, 67.1% of the 82 cases evaluated were male, the mean age was 36.01, and the most common corneal and nerve injuries were found in the cases. It was found that there was a statistically significant difference in the medians of the impairment ratios calculated in accordance with the guidelines. When compared in pairs, there was a statistically significant difference between the SGK-Disability and SGK-AMA guidelines, but no statistically significant difference was found between the Disability-AMA guidelines. The SGK guideline has a limited approach to calculation, and the impairment rates are calculated higher than in other guidelines. The Disability and AMA guidelines were found to follow similar and detailed calculation methodologies, although a more detailed methodology should be used in the evaluation of eye disorders other than decreased visual acuity and visual field loss. In our country, we believe that one guideline, specifically one that is exhaustive and leaves no room for discretion, should be used to calculate the impairment rate of eye injuries resulting from traffic accidents and include all eye-related diagnoses. Keywords; impairment, traffic accident, eye injuries, guidelines.