On topology optimization with application
Uygulamaya sahip topoloji optimizasyonu üzerine
  1. Tez No: 754292
  2. Yazar: MONTHER HASAN MAHMOOD SILO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ, DR. MARWAN JAMEEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez, ikinci bölümde geometrik şekilleri topolojik olarak optimize etmekle aynı bağlamda topoloji optimizasyonu hakkında kısa bilgi vermeyi, topolojik optimizasyona kısa bir giriş yapmayı ve ilgili bazı konuları vermeyi amaçlamaktadır. Üçüncü bölüm için, ateşböceği optimize edicinin yeni versiyonu, bu amaçlar için motive edici olan Chebyshev mesafesi ile sinekler arasındaki standart mesafe ölçüsünü serbest bırakarak çekiciliğin dinamiğinin şartlarını değiştirerek aynı matematiksel analizi sağlayacaktır. Dördüncü bölüm topoloji optimizasyonu için en uygun uygulamaya odaklanırken, çelik kafes problemi mühendislik bölümlerinde yapı tasarımında önemli bir konudur. 10 bar kafes problemini model olarak ele alıyoruz. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise Matlab ile kodları yazıp simülasyonlarımızı tamamlıyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to give brief knowledge about topology optimization in the same context as optimizing geometric shapes topologically in the second chapter, a brief introduction to topological optimization, and some related matters. For chapter three, the new version of the firefly optimizer will provide the same mathematical analysis, changing the terms of the dynamic of attractiveness by releasing the standard measure of distance between flies by the Chebyshev distance, which is motivating for these purposes. While chapter four focused on the most appropriate application for topology optimization, the steel truss problem is a significant issue in structure design in engineering departments. We consider the 10-bar truss problem as a model. In the third and fourth chapters, we write the codes with Matlab and complete our simulations.