Dirençli alopesi areata hastalarında intralezyonel PRP uygulaması
Intralesional PRP application in patients with resistant alopeciaareata
  1. Tez No: 754304
  2. Yazar: MERT AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç Çalışmamızda dirençli alopesi areata (AA) tanılı hastalarda 'platelet-rich plasma' (trombositten zengin plazma, PRP) tedavisinin etkinlik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Ocak 2020 - Ağustos 2021 tarihleri arasında dermatoloji polikliniğine başvuran dirençli AA tanısı ile 3 hafta aralıklarla 3 seans PRP tedavisi alan 18- 65 yaş arası hastalar değerlendirildi. Cinsiyet, yaş, hastalık süresi, aile öyküsü, eşlik eden hastalıklar ve tedavi süresinin tedavi cevabına etkisi araştırıldı. Hastaların tedavi öncesi, üçüncü ay ve altıncı ayda 'severity of alopecia tool' (alopesi şiddet skoru, SALT) skorları hesaplanarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya dirençli AA'sı olan 20 kadın, 16 erkek olmak üzere toplam 36 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 34.33±10.61 idi. Ortalama hastalık süresi 15.69±7.98 ay idi. Cinsiyet, yaş, hastalık süresi, aile öyküsü ve eşlik eden hastalıklar ile tedavi yanıtı arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Hastaların ortalama SALT skoru birinci, üçüncü ve altıncı aylarda sırasıyla 5,314, 2,897, 1,141 idi.
Özet (Çeviri)
Objective In this study, we aimed to evaluate the efficacy and safety of platelet-rich plasma (PRP) treatment in patients with recalcitrant alopecia areata (AA). Materials and methods Patients between the ages of 18-65 who applied to the dermatology outpatient clinic between January 2020 and August 2021 with the diagnosis of recalcitrant AA and who had received 3 sessions of PRP treatment at 3-week intervals were evaluated in the study. The effects of gender, age, duration of disease, family history, comorbidities and duration of disease on treatment response were investigated. The response to treatment was evaluated by calculating the SALT scores of the patients before, at the third and sixth month of the treatment and were also compared statistically. Results A total of 36 patients, 20 female and 16 male, with recalcitrant AA were included in the study. The mean age of the patients was 34.33±10.61. The mean disease duration was 15.69±7.98 months. There was no statistically significant correlation between age, gender,disease duration, comorbidities and treatment response. The mean SALT score of the patients was 5.314, 2.897, and 1.141 at the first, third and sixth month of the therapy respectively.