Vitiligo hastalarında hastalık şiddeti ile serum bilirubin ve ürik asit seviyeleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between disease severity and serum bilirubin and uric acid levels in vitiligo patients
- Tez No: 754305
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MERAL EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Unal, F. Vitiligo hastalarında hastalık şiddeti ile serum bilirubin ve ürik asit seviyelerinin arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi. T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2022. Amaç: Bu çalışmada vücuttaki önemli endojen antioksidanlardan biri olan bilirubinin ve ürik asidin vitiligo şiddeti ile serum seviyeleri arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi ve vitiligo patogenezinde oksidatif stresin rolünü araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 50 vitiligo hastası ve 50 kontrol grubu dahil edildi. Vitiligo ve kontrol grubundaki hastaların yaş, cinsiyet ve meslek durumu; vitiligo hastalarında hastalığın başlangıç yaşı, süresi, ailede vitiligo varlığı, deri fototipi, vitiligo klinik alt tipi, hastalık şiddet ve aktivite skorları (VASI ve VIDA) rapora kaydedildi. Her iki gruptaki hastaların sistemde bulunan serum total, indirekt, direkt bilirubin ve ürik asit seviyeleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların %54'ünün klinik tipi jeneralize iken, %34'ünün akrofasyal, %12'sinin fokaldi. Hasta ve kontrol grubu arasında total, direkt, indirekt bilirubin ve ürik asit seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Vitiligo klinik alt tipleri ve hastalık şiddeti ile serum bilirubin ve ürik asit seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. VASI ile total, direkt, indirekt bilirubin ve ürik asit seviyeleri arasında negatif yönlü korelasyon bulunmakla birlikte bu ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı VIDA ile total, indirekt bilirubin ve ürik asit seviyeleri arasında negatif yönlü korelasyon bulunmakla birlikte bu ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. VIDA ile direkt bilirubin arasında pozitif yönlü korelasyon bulunmakla birlikte bu ilişki de istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: Çalışmamızda vitiligo hastalarda kontrol grubuna göre serum bilirubin ve ürik asit seviyeleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Vitiligo klinik alt tipleri ve hastalık şiddeti ile serum bilirubin ve ürik asit seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Unal, F. Evaluation of the relationship between disease severity and serum bilirubin and uric acid levels in vitiligo patients. The Republic of Turkey, Health Sciences University Ankara Health Training and Research Center, Department of Dermatology and Venerology, Specialization Thesis, Ankara, 2022 Objective: In this study, it was aimed to evaluate the correlation between vitiligo severity and serum levels of bilirubin and uric acid, one of the important endogenous antioxidants in the body, and to investigate the role of oxidative stress in the pathogenesis of vitiligo. Materials and methods: Fifty vitiligo patients and 50 control groups were included. Age, gender and occupational status of patients in vitiligo and control group; In vitiligo patients, the disease onset age and mean duration, presence of vitiligo in the family, skin phototype, vitiligo clinical subtype, disease severity and activity scores (VASI and VIDA) were recorded. Serum bilirubin and uric acid levels in both groups were recorded. Results: The clinical type of 54% of the patients was generalized, 34% was acrofacial and 12% was focal. There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of serum bilirubin and uric acid levels. No significant correlation was found between vitiligo clinical subtypes and disease severity and serum bilirubin and uric acid levels. Although there was a negative correlation between VASI and serum bilirubin and uric acid levels, these relationships were not statistically significant. Although there was a negative correlation between VIDA and total bilirubin, indirect bilirubin and uric acid levels, these relationships were not statistically significant. Although there was a positive correlation between VIDA and direct bilirubin, this relationship was not statistically significant. Conclusion: Our study, no significant difference was found between serum bilirubin and uric acid levels in vitiligo patients compared to the control group. No xii significant correlation was found between vitiligo clinical subtypes and disease severity and serum bilirubin and uric acid levels.