Cell cycle-dependent regulation of CXXC5 synthesis
CXXC5 proteininin hücre döngüsüne göre düzenlenmesi
- Tez No: 754329
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
17β-östradiol (E2) dolaşımdaki ana östrojendir ve meme dokusu dahil olmak üzere çeşitli dokular üzerinde birçok fizyolojik etkiye sahiptir. CXXC5, DNA üzerindeki metillenmemiş CpG dinükleotitlerine bağlanan östrojene duyarlı bir gen ürünüdür. CXXC5 sentezi, hücre döngüsünde dalgalanma gösterir. Bu, CXXC5 sentez seviyesinin hücre döngüsü boyunca düzenlendiğine dair tahminimize yol açtı. Bu tahmini test etmek için, her 6 ila 36 saat arasında hücre döngüsü ile senkronize edilmiş hücrelerde CXXC5 sentezini araştırdım. CXXC5 sentezi seviyesinin hücre döngüsü ile değişiklikler gösterdiğini buldum. CXXC5'in hücre döngüsüne bağlı ekspresyonunu ve/veya sentezini araştırmak için bu tezde deneysel koşullar ve protokoller oluşturdum. Bu bulgular, hücre döngüsüne bağlı bir şekilde CXXC5 ekspresyonu, sentezi ve bozulması mekanizmalarını daha fazla araştırmayı amaçlayan gelecekteki çalışmaların temellerini atıyor.
Özet (Çeviri)
17β-estradiol (E2) is the main estrogen in circulation and has many physiological effects on various tissues, including the mammary tissue. CXXC5 is an estrogen-responsive gene product that binds to nonmethylated CpG dinucleotides on DNA. CXXC5 synthesis shows fluctuation in the cell cycle. This led to our prediction that the level of CXXC5 synthesis is regulated through the cell cycle. To test this prediction, I investigated the synthesis of CXXC5 in cell cycle-synchronized cells for every 6h up to 36h. I found that the level of CXXC5 synthesis shows alterations with the cell cycle. To investigate cell cycle-dependent expression and/or synthesis of CXXC5, I in this thesis established experimental conditions and protocols. These findings lay the foundations for future studies that aim to further delve into mechanisms of CXXC5 expression, synthesis, and degradation in a cell cycle-dependent manner.