Bir bina şantiyesinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve risk değerlendirmesi
Occupational HEALTH and safety practices and risk assessment on A building site
- Tez No: 754357
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVİ CAN ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnşaat sektörü, ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıklarının en fazla görüldüğü sektörlerden birisidir. Bu kazaların temel nedenleri; yapılacak olan çalışma ile ilgili gerekli iş güvenliği bilgilerinin sahada çalışacak olan işçilere verilmemesi, verilmesi gereken ön bilgilerin iş güvenliği tedbirlerinin alınmasında yetersiz olması, çalışanlarda iş güvenliği kültürün oluşturulamaması, teknolojik çalışmaların uygulanmaması, mesai saatleri haricinde çalıştırılma olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, iki farklı konut binası inşaatında kazı aşamasından başlanarak bitişe kadarki süreçte uygunluklar ve uygunsuzluklar tespit edilip bir şantiye için oluşturulan risk analizi değerlendirmesiyle ne derece riskli bir durum olduğu ve alınması gereken önlemler değerlendirilmiştir. Özellikle kat kenarlarında, yüksekte çalışmalarda, iskele çalışmalarında ve elektrik tesisatlarında gerekli tedbirlerin alınmadığı görülmüştür. Görülen ve kazalardaki artışa sebep olan bu tehlikeli hususların iyileştirilmesine yönelik tesirli öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction industry expects you to be most satisfied with work accidents and occupational diseases. The basis of these accidents; demonstration for the work preparations to be done, for the work to be done in the field, the feasible preliminary preparation is insufficient in the training of the work training, not completing the work preparations in the training, working practice, before working during the working hours. In this study, they are suitable in terms of their suitability in different building designs, their suitability to the finish and their finesse. It is because it is not applied especially at the edges of the floors, at height, at the pier and in electrical installations. It has been transferred from the ones that are suitable for the ones seen and caused by the accidents.