Yazan ve metin üreten bir sanatkâr olarak divan şairi (16. yüzyıl örneği)
Divan poet as an artist who writes and produces text (Case of 16th century)
  1. Tez No: 754369
  2. Yazar: MUHAMMED ENİS ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ TÖKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Divan şairleri, belirli kurallara bağlı olarak şiir söyleyen ve nihayetinde bir divan/divançe oluşturarak metin üretip şiirlerini böylece koruyan sanatkârlardır. Bu çalışmada, bir metin üreticisi de olan divan şairinin, yazıyla kurduğu ilişki ele alınmış, değerlendirilmiştir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, önemi ve içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde yazının doğuşu, anlamı ve önemi ifade edilerek, yazının tarihsel gelişimi ve sözlü kültür, yazılı kültür bahisleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, divan şairinin yazma ve söyleme eylemleriyle kurduğu ilişki irdelenmiştir. Divan şairlerinin şiir yazarken kullandıkları araç ve gereçler üzerinde de durulan tezin üçüncü bölümünde divan şairinin yazma nedenleri incelenmiş, yazıyı konu edinen şiirlere yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde çalışmanın konusu, amacı, önemi ve içeriği özetlenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Divan poets are artists who write poems by following certain rules and producing texts to finally create a divan/divançe. In this study, the relationship between the divan poet ,who is also a text producer, and the writing process is discussed. This study consists of five main chapters. The Introduction part gives information on the topic, goal, importance and contents of the study. In the first chapter, the invention, meaning and importance of writing is explained and topics of historical development of writing, oral and written culture are discussed. In the second chapter, writing styles of divan poets and their relationship with the acts of writing and reading are examined. The Third chapter of the study ,which also includes information about the tools divan poets use when they write, discusses why divan poets write and refers to some of the stories which the poems are inspired. In the final chapter the topic, goal, significance and the contents of the study are summarized.