Antimikrobiyal etkiye sahip nanofiber tasarımlı yara yanık örtü materyali üretimi
Production of nanofiber designed wound burns cover material with antimicrobial effect
- Tez No: 754368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ŞAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu tez ile ipek kozasından elde edilecek saf ipek elektrospin tekniği ile nanofiber membranlara dönüştürülecek ve membranlara antibakteriyel etki kazandırmak amacı ile sipinlenecek polimer çözeltisine lizozim eklenerek lizozim ve ipek polimerinin beraber püskürtülmesi sağlanmıştır. Lizozim içeren ipek nanofibermembran üzerine selenyum çöktürülerek antimikrobiyal etkinin arttırılması sağlanmıştır. Bu sayede Gram pozitif hücrelerin peptidoglikan yapısına etki ederek antimikrobiyal etkiye sahip olan fakat gram negatif hücrelerin hücre duvarındaki lipopolisakkarit tabaka nedeni ile lizozimin antimikrobiyal etki gösterememesinden dolayı lipopolisakkarit tabakaya zarar verdiği literatürde rapor edilmiş olan selenyum membran üzerine çöktürülerek hem gram negatif hem gram pozitif mikroorganizmalara karşı etkili bir yara yanık örtü materyali sentezi gerçekleştirilmiştir. Klasik yara yanık örtü materyallerinin antimikrobiyal etkiye sahip olmaması nedeniyle yara bölgesinde oluşan enfeksiyonlar yaralı dokunun iyileşme sürecini geciktirmektedir. Tez kapsamında yapılan çalışmalar ile sistem ile hem yaralı bölge sentezlenen membran ile bir sargı bezi gibi sarılarak yaralı bölgenin izole edilmesi sağlanmıştır. Ayrıca sargı bezi olarak kullanılacak materyalin anti bakteriyel özellikte olması sağlanarak iyileşme sürecinin hızlanması için yeni bir materyalin sentezi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, pure silk obtained from silk cocoon will be converted into nanofiber membranes by electrospin technique, and lysozyme and silk polymer have been sprayed together by adding lysozyme to the polymer solution to be spun in order to give the membranes an antibacterial effect. The antimicrobial effect was increased by precipitation of selenium on the silk nanofiber membrane containing lysozyme. In this way, selenium, which has an antimicrobial effect by affecting the peptidoglycan structure of gram-positive cells, but has been reported in the literature to damage the lipopolysaccharide layer due to the lipopolysaccharide layer on the cell wall of gram-negative cells, has been reported to damage the lipopolysaccharide layer, thereby precipitating on the membrane and acting effectively against both gram-negative and gram-positive microorganisms. Wound burn dressing material synthesis was performed. Infections occurring in the wound area delay the healing process of the injured tissue, since conventional wound and burn dressing materials do not have an antimicrobial effect. With the studies carried out within the scope of the thesis, the injured area was isolated by wrapping the injured area with the synthesized membrane like a bandage. In addition, a new material was synthesized to accelerate the healing process by ensuring that the material to be used as a bandage has antibacterial properties.