Enhancing the anti-cancer activity of temozolomide in glioma by combination of temozolomide with low-level laser therapy and electrochemotherapy strategies
Temozolomidin düşük seviye lazer tedavisi ve elektrokemoterapi stratejileri ile kombinasyonuyla gliomada anti-kanser aktivitesi artırılması
  1. Tez No: 754371
  2. Yazar: ANWAR HAMDAN ABUELRUB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUÇİN AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Onkoloji, Science and Technology, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Malign glioma, tedavi direnci ile kötü prognoz gösteren tümörü olmasına ek olarak, yüksek agresiflik ve progresyon yeteneğine sahip beyin tümörlerinden biridir. TMZ'nin glioma etkinliğine rağmen, nüks etmesini engelleme ve prognoz iyileştirme potansiyeli sınırlıdır. Hem birincil hem de ikincil glioma tedavisinde 30 yıldır kullanılan en yaygın alkilleyici ajanlardan birisidir. Glioma tedavisinin önündeki ana etken kemo-direnç gelişimidir. Son zamanlarda, kombine tedaviler, ilaç duyarlılığından yararlanmak ve kemoterapötik ajanların antitümör etkisini arttırmak için bir hedef haline geldi. Bu nedenle, bu çalışmada, etkiyi analiz etmek için in vitro model kullanılarak, TMZ ile kombine Düşük Düzeyli Lazer Tedavisi (LLLT) ve Elektrokemoterapi (ECT) dahil olmak üzere, glioma tümörlerinde TMZ'nin terapötik yanıtını iyileştirmek için iki kombine tedavi stratejisi çalışılmıştır. LLLT ve ECT ile indüklenen apoptoz için, LLLT ışınlaması, 5 gün boyunca, günde bir kez 785 nm dalga boyunda, 7.24 dakika (akış 200J/cm2) tek başına ve buna ek olarak TMZ ile uygulandı. ECT deneylerinde, kullanılan değişken tedavi grupları: kontrol (tedavinin uygulanmadığı grup), kemoterapi (100µM TMZ), elektroporasyon (1ms, 1 atış 500 Voltaja parametrelerine maruz bırakılmış hücrelerle çalışılan grup) ve elektrokemoterapi (EP ve TMZ'ye maruz bırakılmış hücrelerden oluşan grup), ECT uygulandıktan sonra 3 gün boyunca analiz takip edildi; LLLT ve ECT'nin etkinliği, hücre canlılığı analizi, çekirdek ve hücre iskeletinin floresan boya ile boyanarak gözlemlenmesi, 3-5 günlük tedaviden sonra test edilen gen ve protein ekspresyonları ile değerlendirilmiştir. Deney bulguları, LLLT+TMZ'nin, 200J/cm2 lazerin hücre canlılığı inhibisyon etkisinin statik olarak anlamlı olduğu hücre canlılığı üzerinde zamana bağlı bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Gen ve protein ifadesi ayrıca LLLT ve ECT'nin gliomanın TMZ terapötik sonucunu iyileştirebileceğini doğruladı. Bununla birlikte, gliomada apoptotik aktiviteye aracılık eden AKT/MTOR ve MDM2 ekspresyonları aşağı regüle olarak.
Özet (Çeviri)
Malignant glioma is one of the most aggressive and progressive brain tumors, characterized with considerable therapy resistance and poor prognosis. Despite TMZ's effectiveness in glioma, the recurrence prevention and prognosis improvement are limited, so far is still the most widely used alkylating agent for the last three decades in the treatment of both primary and secondary glioma. The key factor barrier to glioma therapy is chemoresistance development. Recently, combined treatments have become a target to leverage drugs sensitivity and promote the antitumor effect of chemotherapeutic agents. Therefore, in this study two combined treatment strategies have been investigated to improve the therapeutic response of TMZ in glioma tumors. Including Low Level Laser Therapy (LLLT) combined with TMZ, and Electrochemotherapy (ECT). By using in vitro model to analyze the effect of LLLT and ECT induced cell death, LLLT irradiation was applied for 5 days once a day with 785nm wavelength for 7.24min (fluence 200J/cm2) alone and with TMZ. In ECT experiments, variable treatment groups used: control (untreated group), chemotherapy (100µM TMZ), electroporation (cells exposed to 500 Voltage for 1ms, 1 pulse), and electrochemotherapy (cells were exposed to EP and TMZ), ECT performed once followed with 3 days of analysis. While the efficiency of LLLT and ECT were evaluated by cell viability analysis, nucleus and cytoskeleton fluorescence staining, gene and protein expressions tested after 3-5 days treatment. Experiment findings showed that LLLT+TMZ has a time dependent effect on cells viability, in which the cells viability inhibition effect of the 200J/cm2 laser was statically significant, gene and protein expression also confirmed that LLLT and ECT can enhance TMZ therapeutic outcome of glioma by downregulating AKT/MTOR and MDM2 expressions in glioma.