Seyfî-yi Buhârî'nin Farsça Dîvânı
Persian Divan Of Seyfi-yi Bukhari
- Tez No: 754389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLLER NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, Timurlular Dönemi İran şairlerinden Seyfî-yi Buhârî'nin Farsça Dîvânının edisyon kritikli metnini ve bu metnin incelenmesini içermektedir. Çalışma metni hazırlanırken İran Meclis Kütüphanesi'nde, İstanbul'daki Millet Yazma Eser Kütüphanesi Ali Emiri koleksiyonu Farsça Yazmalar bölümünde, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Laleli ve Nuruosmaniye koleksiyonlarında, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Farsça Yazmalar Bölümünde ve TBMM Kütüphanesi Mikrofilm Bölümünde yer alan toplam altı nüshadan faydalanılmıştır. Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Seyfî-yi Buhârî'nin yaşadığı dönemin siyâsî, sosyal ve edebî durumuna değinilmiştir. İkinci bölüm müellifin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler ihtivâ etmektedir. Üçüncü bölümde Seyfî-yi Buhârî'nin Dîvân'ında kullanılan vezinler ve Dîvânının muhtevâsı belirtilmiş, nüshaların tanıtımı yapılmış, Dîvânda bulunan edebî sanatlardan örnek beyitler getirilmiş ve dil ve imlâ özellikleri ile metnin oluşturulmasında izlenen yol hakkında bilgiler sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise eserin edisyon kritikli metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes critical edition text of the Persian divan of Seyfî-yi Bukhârî, one of the Timurid period's Iranian poets and the examination of this text. While preparing the study text, a total of six copies were used in the Library of Iranian Parliament, in the Ali Emiri Collection Persian Manuscripts section of the Millet Manuscript Library in Istanbul, in the Laleli and Nuruosmaniye collections of the Suleymaniye Manuscripts Library, in the Persian Manuscripts catalog of the Istanbul University Rare Works Library, and in the Microfilm section of the Grand National Assembly of Turkey. Our study consists of an introduction and four chapters. The first part mentions the political, social, and literary situation of the period in which Seyfî-yi Bukhârî lived. The second part contains information about the author's life, literary personality and works. In the third part, the euphonies used in Seyfî-yi Buhârî's Divan and the content of his divan were specified, the copies were introduced, sample couplets from the literary arts in the divan were brought and information about the language and spelling features and the way followed in the creation of the text were presented. In the fourth part, the critical edition text of the work is given.