Pétervárad 1694-es Ostroma Egy Kiadatlan Oszmán-Török Napló Alapján
Yayımlanmamış Bir Osmanlıca Günlük Temelinde 1694 Petrovaradin Kuşatması
  1. Tez No: 754400
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞEVKET ÇAĞATAY ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÁRIA RESSNÉ IVANICS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Macarca
  9. Üniversite: University of Szeged
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Çağ Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Osmanlı kronikleri sadece Macaristan'a karşı başlatılan seferler hakkında değil, dönemin genel askerî olaylarına dair de bilgiler vermektedir. Dolayısıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun askerî teçhizatı, savaş kabiliyeti ve kullandığı rotalarla ilgili yapılacak saptamalarda söz konusu kaynaklar vazgeçilmez öneme sahiptir. Bu çerçevede tezimizin ana kaynağını, adını tespit edemediğimiz bir Türk yazar tarafından kaleme alınan bir sefer günlüğü teşkil etmektedir. 42 varaktan oluşan eser Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde Revan 1312 numarasıyla kayıtlıdır. Günlük, II. Viyana kuşatmasıyla başlayan süreçte çasarlık kuvvetlerince geri alınan Petrovaradin'in Osmanlılar tarafından kuşatılmasını konu almaktadır. Kaynak vasıtasıyla yaya, atlı topçu gibi askerî birliklerin faaliyetleri ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Kişi isimleri, Dîvân-ı Hümâyunun savaş kapasitesi ve ordunun terkibi açısından bazı çelişkili bilgilere rastlanmışsa da diğer dönem kaynaklarına başvurulmak suretiyle güvenilir veriler elde edilmiştir. Bu çerçevede 1694 yılı olaylarıyla ilgili olarak ordunun yol haritası, seferde yer alan askerî birliklerin geldiği yerler, sayıları, günlük hareket mesafesi, sefere katılan birliklerin elit bileşenleri saptanabilmiş; Osmanlı ordusunu destekleyen Tuna donanmasının büyüklüğü, lojistik ve askerî faaliyetleri değerlendirilebilmiştir. Osmanlıların Petrovaradin kuşatması başarısızlıkla sonuçlansa da Osmanlı ordusunun Avrupa'da gelişen savaş tekniklerine ve istihkâm sistemiyle güçlendirilmiş kale düzenine karşı nasıl mücadele ettiğine ilişkin çarpıcı verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman chronicles provide information not only about the campaigns launched against Hungary, but also about the general military events of the period. Therefore, these sources are indispensable in determining the military equipment, war capability and routes used by the Ottoman Empire. In this context, the main source of our thesis is an expedition diary written by a Turkish author whose name we could not identify. The work, consisting of 42 leaves, is registered in the Topkapı Palace Museum Library with the number Revan 1312. The diary is about the siege of Petrovaradin by the Ottomans, which was taken back by the imperial forces in the process that started with the second siege of Vienna. The activities of military units such as pedestrian and mounted artillery can be examined in detail through the source. Although some contradictory information has been found in terms of names of people, the war capacity of the Dîvân-ı Hümâyûn and the composition of the army, reliable data have been obtained by referring to other period sources. In this context, regarding the events of 1694, the road map of the army, the places where the military units involved in the expedition came, their numbers, daily movement distance, and the elite components of the units participating in the expedition could be determined. The size, logistics and military activities of the Danube navy, which supported the Ottoman army, could be evaluated. Even though the Ottoman siege of Petrovaradin was unsuccessful, striking data were obtained on how the Ottoman army struggled against the war techniques developed in Europe and the fortress system strengthened with the fortification system.