Ticarî dava ile tüketici davası arasındaki ilişki
The relationship between the commercial action and the consumer action
  1. Tez No: 754434
  2. Yazar: CİHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN HAYAL ŞEHİRALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın konusu, iki özel mahkemenin görev alanlarını düzenleyen ticarî dava ile tüketici davası kavramlarının arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde, ticarî dava ve tüketici davasına ilişkin temel bilgilere yer verilmiştir. Bu çerçevede ticarî dava kavramı, kavramın tarihsel süreci, Türk yargı sisteminde ticarî davanın durumu, ticarî dava türleri ve ticarî davanın amacı incelenmiştir. Ayrıca tüketici davası kavramı ve unsurları, tüketici mahkemesinin gelişimi, yargı teşkilatındaki yeri ve kuruluş amacı konuları ile tüketiciye yönelik uygulamalar ve tüketici işlemi kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, her iki mahkemenin görev alanına giren uyuşmazlıklarda mevcut Yargıtay uygulaması gösterilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde bu ilişkinin neden olduğu sorunlar üzerinde durulmuştur. Sonrasında ilişkinin neden olduğu sorunları gidermek amacıyla hukuk metodolojisi temelli bir çözüm yolu araştırılmıştır. Sonunda tespit edilen çözüm yolu öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of the relationship between two concepts which are the commercial action and the consumer action that regulate the competence of two special courts. In the first chapter of the study, basic information about the commercial action and the consumer action are given. In this framework, the concept of the commercial action, the historical background of the concept, the position of the commercial action in the Turkish judicial system, types of commercial action and the purpose of the commercial action examined. In addition, the concept and elements of the consumer action, the development of the consumer court, its position in the judicial organization and the purpose of its establishment, concepts of consumer-oriented applications and consumer transactions are discussed. In the second part of the study, the current Supreme Court practice which is in disputes falling under the jurisdiction of both courts has been tried to be shown. In the third part, problems caused by this relationship are emphasized. Afterwards, a solution method based on methodology of law was searched in order to eliminate the problems caused by the relationship. At the end, the determined solution is presented as a suggestion.