147 numaralı Mühimme Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (S. 1-156)
Transcription and evaluation of Mühimme Book No. 147 (P. 1-156)
- Tez No: 754442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GÖGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
Bu çalışmada, 147 numaralı Mühimme Defteri'nin 1-156 sayfa aralığında bulunan hükümlerin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. 147 numaralı Mühimme Defteri'nde 1152-1153 (1739-1740) yılları arasında, Osmanlı Devleti'nde yaşanan çeşitli konular hakkında önemli bilgiler bulunmaktadır. Bunların başında, 1739 yılında Osmanlı Devleti ile Avusturya ve Rusya arasında yaşanan uzun savaşlar sonucunda diplomatik görüşmelerin gerçekleşmesi ve devletlerarası antlaşmanın yapılması ile ilgili hükümler yer almaktadır. 1739 Belgrad Antlaşması sonrasında alınan kararlar hakkındaki hükümler de dikkat çekmektedir. Ayrıca eşkıyalık hareketlerinin artması, idari görev değişiklikleri ve hacıların yol güvenliğinin sağlanarak gidecekleri yere ulaştırılmasına dair hükümler önemli sayılabilecek konular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study transcribes and evaluates the provisions in the 1–156-page range of Mühimme Register No 147. The Mühimme Registers No 147 consists of significant data on various cases that happened in the Ottoman Empire between the years 1152-1153 (1739-1740). The most striking of these are the provisions regarding the realization of diplomatic negotiations and the conclusion of an interstate agreement as a result of the long wars between the Ottoman Empire, Austria and Russia in 1739. In addition, the provisions of the 1739 Treaty of Belgrade and the decisions taken after it also constitute a large part of the register. Apart from these, provisions such as the increase in banditry, changes in administrative duties and the transportation of pilgrims to their destinations by ensuring road safety are considered important issues.