Covıd-19 pandemisinde çocuklardaki uyumlu sosyal davranış ile ebeveynlerin evlilik uyumu ve depresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between children's adaptive social behavior and the parents' marital adjustment and depression level in the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 754443
  2. Yazar: PINAR ŞARA KALKANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN KARAKÖSE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çocuklarda uyumlu sosyal davranış ebeveynlerin psikolojik iyi oluşu ve eşlerin evlilik içerisinde uyumlu olması ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 önlemleri kapsamında okulların kapalı olduğu ve aile bireylerinin birbirleri ile daha fazla vakit geçirdiği süreçte, ebeveynlerin evlilik uyumu ve depresyon düzeylerinin çocuğun uyumlu sosyal davranışı ile ilişkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini, 2-8 yaş (M = 4.80, SS = 1.92) arası çocuğu olan 154 ebeveyn (77 anne, 77 baba) oluşturmaktadır. Bu çalışmada anne ve babalardan bireysel olarak Sosyodemografik Bilgi Formunu, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeğini (YÇUÖ), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeğini (DASÖ 21) ve Uyumlu Sosyal Davranış Envanteri (USDE)'ni içeren çevrimiçi anket bataryası doldurulması istenmiştir. Çalışma verilerinin analizinde IBM SPSS for Windows 25 Statistics Standart (SPSS) v.25 aracılığıyla basit doğrusal regresyon ve hiyerarşik regresyon kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, anne ve babalar için çocuğun cinsiyeti ve çocuğun yaşı çocuğun uyumlu sosyal davranışı ile ilişkilidir. Her iki ebeveyn için, kız çocuklarındaki uyumlu sosyal davranış puanlarının erkek çocuklarına göre daha yüksek olduğu ve çocuğun yaşının uyumlu sosyal davranışıyla pozitif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Annelerde evlilik uyumu, uyumlu sosyal davranışla pozitif yönde ilişkiliyken; babalarda depresyon, uyumlu sosyal davranış ile negatif yönde ilişkilidir. Araştırma bulgularının COVID-19 pandemi döneminde elde edilmiş olmasının, çocukların bu dönemdeki uyumlu sosyal davranışı ile ilişkili olan değişkenlerin belirlenebilmesi ve terapi sürecine ailenin de dahil edilmesi konusunda klinisyenlere ışık tutması beklenmektedir. Çocukta uyumlu sosyal davranışı arttırabilmek için ebeveynlerin evlilik uyumlarının arttırılması ve depresyon düzeylerinin azaltılmasına yönelik unsurlar sürece dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Children's adaptive social behavior is closely related to the parents' psychological well-being and marital adjustment. The study seeks to examine the relationship between the parents' marital adjustment, depression levels, and child's adaptive social behavior by focusing on the period when the schools were closed due to the COVID-19 precautions. The study sample consists of 154 parents (77 mothers, 77 fathers) with children aged 2-8 (M = 4.80, SD = 1.92). For the study, both parents individually filled in an online questionnaire which included the Sociodemographic Information Form, the Revised Couple Adjustment Scale (RDAS), the Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), and the Adaptive Social Behavior Inventory (ASBI). Simple linear regression and hierarchical regression via IBM SPSS for Windows 25 Statistics Standard (SPSS) were used to analyze the data. The findings conclude that, for parents, adaptive social behavior is related to the gender and age of the child. Thus, for parents, the scores of adaptive social behaviors in girls were higher than in boys, and the child's age was positively associated with adaptive social behavior. According to the mothers, marital adjustment is positively associated with adaptive social behavior, whereas, for the fathers, depression is negatively associated with adaptive social behavior. The study hopes to shed light on clinicians to determine the variables associated with the adaptive social behavior of the children in this period and to include the families in the therapy processes. To increase adaptive social behavior in the child, factors that are associated with increasing marital adjustment and reducing the depression levels of the parents should be included in the process.