147 numaralı Gaziantep Şer'iyye Sicili'nin (H.1281-1289/M.1864-1872 S.149-267) transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and analysis of Gaziantep sheria recordd numbered 147 (H.1281-1289/M.1864-1872)
  1. Tez No: 516721
  2. Yazar: BERİVAN SULTAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Şer'iyye siciller şehir tarihi ve araştırmaları için birinci elden kaynaklardan biridir. Şer'iye sicilleri, Osmanlı Devleti'nin idaresi altındaki şehirlerin sosyal, siyasi, idari, askeri yapıları hakkında önemli bilgiler vermektedir. Osmanlı Devleti'de kadılar geniş yetki ve sorumluluklara sahiptir. Bunun sonucu olarak kadı tarafından tutulan bu sicil defterlerinde insanlar arasında meydana gelen anlaşmazlıklak, miras, evlilik akdi, vergi tahsili, vakıf ve asayiş gibi çeşitli konular yer almaktadır. Tezimiz 147 Numaralı Ayntab Şer'iyye Sicili'nin 147 ile 267 sayfaları arasını kapsamaktadır. Söz konusu bu sicil defteri M.1281-1289/M.1864-1872 tarihli Osmanlı Devleti'nin idaresinde bulunan Ayntab şehrinde tutulan mahkeme kayıtlarıdır.
Özet (Çeviri)
Şer'îyye registers are one of firs hand researehes for citiy history and researches. Şer'îyye registers give important informations about social, piltical, administrative, military, economic, structures of cities under Ottoman administration. I this Ottomon Goverment, Moslem Judges have broad outherities and responsibilities. As a result, the register boks which held by moslem judge include various subjects such as disagreements between people, heritage, marriage, taxation, foundation and public order. Our tehisis includes between 149 and 267 pages of Ayıntab Şer'îyye register which is 147 number. This register book which is in question is the court records kept in the city of Ayıntab which is in the administrotion of Ottoman state of H.1281-1289/M.1864-1872.