İran'da Güney Azerbaycan milli hareketi meselesi ve İran-Azerbaycan ilişkilerine etkisi
The South azerbaijan national movement issue in İran and its effects on İran-Azerbaijan relations
- Tez No: 754444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada İran'da Güney Azerbaycan meselesi ve bu mesele sonucunda ortaya çıkan Güney Azerbaycan Milli Hareketi (GAMH) ele alınmaktadır. Ayrıca, Güney Azerbaycan meselesinin, bağımsızlığını yeni kazanmış olan Azerbaycan Cumhuriyeti ile İran'ın ilişkisi ele alınmıştır. Bu ilişkileri etkileyen temel unsur olarak Güney Azerbaycan ve ona bağlı olarak GAMH, ikili ilişkilerin ele alınırken odak noktasını oluşturmuştur. Özellikle 1991 sonrasında Güney Azerbaycanlılar, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığından etkilenmiştir. I. Karabağ Savaşı'nda İran'ın Ermenistan'dan yana tutumu ve Azerbaycan'ın ikinci cumhurbaşkanı Elçibey'in Güney Azerbaycan ile ilgili politikaları, bu konudaki önemli etkenlerdir. Ayrıca, o tarihten itibaren Güney Azerbaycan'da siyasi söylem ve eylemi temsil eden siyasal akım GAMH'dır. İran ile Azerbaycan'ın ilişkileri inişli çıkışlı çok sayıda süreçleri içermektedir. Buna rağmen bu çalışmanın temel iddiası; iki ülke arasındaki ilişkileri belirleyen en önemli faktörün, Güney Azerbaycan olduğudur. Azerbaycan Cumhuriyeti, Güney Azerbaycanlılar için akraba-devlet olduğundan, İran açısından iç ve dış güvenlik sorunu haline gelmektedir. Güney Azerbaycan'da gelişen sivil ve özgürlükçü milliyetçi hareketten dolayı, bu husus daha çok önem kazanmıştır. Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 19. Yüzyıldan, 2014'e kadar İran'da Güney Azerbaycan meselesi incelenmiştir. İkinci bölümde, GAMH ve bu hareketin ideolojisi, hareketin içindeki gruplar, hareketi güçlendiren unsurlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, İran'ın 1918-1920 Azerbaycan devleti ve 1991'de bağımsızlığını kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti ile ilişkileri ele alınmış; bu ilişkilere Güney Azerbaycan meselesinin etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study discusses the South Azerbaijan issue in Iran and the South Azerbaijan National Movement (GAMH). In addition, the relationship between the newly independent Azerbaijan Republic and Iran is discussed. As the main factor influencing these relations, South Azerbaijan and accordingly GAMH formed the focal point of the bilateral relations. Especially after 1991, South Azerbaijanis were affected by the independence of the Republic of Azerbaijan. Iran's stance towards Armenia in the first Karabakh War and the policies of Azerbaijan's second president, Elçibey, regarding South Azerbaijan are important factors in this regard. Since then, the political movement representing political discourse and action in South Azerbaijan is GAMH. The relations between Iran and Azerbaijan include many ups and downs. The main claim of this study, despite this, and the most important factor determining the relations between the two countries is South Azerbaijan. Since the Republic of Azerbaijan is a kin-state for South Azerbaijanis, it becomes an internal and external security problem for Iran. Due to the civil and libertarian nationalist movement that developed in South Azerbaijan, this issue gained more importance. This study consists of three parts. In the first part, the South Azerbaijan issue in Iran from the 19th century to 2014 has been examined. In the second part, GAMH and the ideology of this movement, the groups within the movement, the elements that strengthen the movement are discussed. In the third part, Iran's relations with the 1918- 1920 Azerbaijan state and the Azerbaijan Republic, which gained its independence in 1991, were discussed and the effect of the South Azerbaijan issue on these relations has been examined.