Fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM yaklaşımının çevre eğitimi konularına entegrasyonuna yönelik deneyimleri ve görüşleri
Experiences and opinions of science teachers on the integration of STEM approach to environmental education issues
  1. Tez No: 754446
  2. Yazar: SEDA BİŞKİN UYGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SELCAN ÖZTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mevcut çalışmadaki amaç, fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) yaklaşımını çevre eğitimi konularına entegre etme düzeylerini araştırmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin çeşitli illerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında görev yapmakta olan 5 Fen Bilimleri Öğretmeni oluşturmaktadır. Mevcut araştırmanın katılımcıları kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Covit-19 sürecinde uzaktan eğitimle dersler yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan 5 fen bilimleri öğretmeni ile çalışma yürütülmüştür. Nitel araştırma desenlerinden olan durum çalışması kullanılan çalışmanın verileri, Google forms ile öğretmenlere gönderilen açık uçlu sorular, ders planları (içerik gösterimi), ders anlatımı sonrasında yapılacak yarı yapılandırmış görüşmeler, FeTeMM zihin protokolü ve gözlem notları ile toplanmıştır. Açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış görüşme ile elde edilen veriler ise içerik analiz ile analiz edilip kod ve temalar oluşturulmuştur. Öğretmelerin hazırladıkları ders planları ve ders anlatımları ise FeTeMM analiz kriterlerine göre analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; Fen bilimleri öğretmenlerinin FeTeMM yaklaşımını çevre eğitiminde kullanmasının olumlu bir etkisi olduğu, Çevre eğitiminde yer alan konulardaki kazanımların FeTeMM yaklaşımına dayalı etkinliklere uygun olduğu ve bunun da öğrencilerde çevreye yönelik farkındalığı artırabileceği, sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca çalışma sonucunda, fen bilgisi öğretmenlerinin genel olarak kendilerini FeTeMM eğitimini çevre eğitimi konularına entegre etmede çok da yeterli görmedikleri belirlenmiştir. Fakat bu konuda kendilerini geliştirmek içinde gerekli eğitimleri almak istedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Fen bilimleri öğretmenleri FeTeMM eğitiminin multidisipliner yaklaşımının farkında ve bilincinde olduğu, FeTeMM eğitim yaklaşımının uygulandığı takdirde en fazla kalıcı öğrenme sağlayacı ayrıca 21. yy. becerileri (yaratıcılık, analitik düşünme, araştırma, iletişim, eleştirel düşünme, problem çözme ve proje tasarlama, yaparak yaşayarak öğrenme) kazandıracağı sonuçlarına ulaşılmıştır. FeTeMM eğitim yaklaşımının çevre eğitiminde kullanılmasının avantajlarını; yaparak yaşayarak öğrenmeyi sağlaması, kalıcı öğrenmeyi sağlaması ve araştırma sorgulama temelli olması olarak dezavantajlarını ise; zaman, maliyet, sınıf mevcudu fazlalığı, değerlendirme zorluğu olarak ifade ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the level of integration of Science teachers' STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) approach into environmental education issues. The study group of the research consists of 5 Science Teachers working in public schools affiliated with the Ministry of National Education in various provinces of Turkey in the 2020-2021 academic year. The teachers participating in the research were selected by the easily accessible sampling method. During the Covid-19 process, lessons were held with distance education. The study was conducted with five science teachers who voluntarily participated in the study. Case study, one of the qualitative research designs, was used in the study. The data of the study were collected with open-ended questions sent to the teachers via Google forms, lesson plans (content display), semi-structured interviews to be held after the lecture, STEM mind protocol and observation notes. The data obtained through open-ended questions and semi-structured interviews were analyzed with content analysis and codes and themes were created. The lesson plans and lectures prepared by the teachers were analyzed according to the STEM analysis criteria. In the results of working; It has been concluded that the use of STEM approach by science teachers in environmental education has a positive effect, the achievements in environmental education are suitable for activities based on the STEM approach, and this can increase students' awareness of the environment. In addition, as a result of the study, it was determined that science teachers generally do not consider themselves very competent in integrating STEM education into environmental education issues. However, it was concluded that they wanted to receive the necessary training in order to improve themselves in this regard. Science teachers are aware and aware of the multidisciplinary approach of STEM education, and if the STEM education approach is applied, the most permanent learning provider is also the 21st century. skills (creativity, analytical thinking, research, communication, critical thinking, problem solving and project design, learning by doing) have been reached. The advantages of using the STEM education approach in environmental education; The disadvantages of providing learning by doing, providing permanent learning and being based on research and inquiry; time, cost, excess class size, and difficulty in evaluation.