Fen bilimleri öğretmenlerinin STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşlukları hakındaki algılarının incelenmesi
An investigation of science teachers' perceptions of their readiness for STEM education approach
- Tez No: 685626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARİKA ÖZGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşlukları hakkındaki algılarının incelenmesidir. Öğretmenlerin STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşluk algıları cinsiyet, eğitim düzeyi ve bu yaklaşıma yönelik eğitim alma değişkenlerine göre, hazırbulunuşluk durumları ise bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olmak üzere 3 boyut altında incelenmiştir. Bu amaçlar için karma yöntem araştırmalarından sıralı nicel nitel karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında 103 gönüllü öğretmenden STEM/FeTeMM hazırbulunuşluk ölçeği- öğretmen versiyonu ile, nitel kısmında ise 10 öğretmenden yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin çoğunun STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşluk algıları orta ve yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kadın ve erkek fen bilimleri öğretmenlerinin STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşluk algı testi puanlarının ortalamaları birbirinden istatiksel olarak farklı değildir. Öğretmenlerin eğitim düzeylerinin artmasına ve bu yaklaşıma yönelik eğitim alma durumlarına bağlı olarak STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşluk algılarının istatiksel anlamlı olacak şekilde arttığı görülmüştür. Öğretmenlerin STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşluk durumlarına ilişkin bulgular bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutlardan incelendiğinde birçoğunun STEM eğitimi yaklaşımına yönelik temel bilgileri olmasına rağmen derslerinde STEM eğitimi yaklaşımını uygulayabilecek beceri ve deneyimleri olmadığı görülmüştür. Görüşme yapılan 10 öğretmenden 9'unun duyuşsal yönden hazırbulunuşluk durumu çok iyi seviyede olduğu söylenebilir. Buna karşın sadece 3 öğretmenin derslerinde STEM eğitimi yaklaşımını kullandığı görülmüştür. Öğretmenlerin STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşlukları hakkındaki algılarının genel olarak iyi seviyede olmasının sebebinin hazırbulunuşluklarının duyuşsal yönden iyi durumda olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Öğretmenler derslerinde STEM eğitimi yaklaşımına uygun etkinlikler yapmamalarının başlıca sebepleri arasında bilgi eksikliğini, eğitim eksikliğini, ders süresinin bu etkinlikler için yetersiz olmasını, sınıfların kalabalık olmasını, malzeme ve alt yapı eksikliğini sıralamışlardır. Öğretmenlerin STEM eğitimi yaklaşımına yönelik hazırbulunuşlukları hakkındaki algılarını desteklemek amacıyla fen bilimleri öğretmen yetiştirme programlarına STEM eğitimi yaklaşımına yönelik ders eklenmesi önerilebilir. Yeni yapılacak çalışmalarda nitelikli hizmet-içi eğitimler tasarlanarak bu eğitimlerin hazırbulunuşluk üzerine etkisi araştırılabilinir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the science teachers' perceptions of readiness to implement STEM education approach and how ready they were. The perception of readiness was analyzed according to gender, education level and the situation to take course/training on this approach and the readiness state was analyzed under three dimensions as cognitive, affective, and behavioral. For these purposes, a sequential quantitative-qualitative mixed methods study has been used. In the quantitative part of the study, data has been collected from 103 volunteer science teachers using an instrument for science teachers perceived readiness on STEM education approach, and in the qualitative part, the data has been collected from 10 teachers using structured interviews. Findings of the research revealed that most of the teachers' perceptions of readiness to implement STEM education approach was moderate and high. There was no statistically significant difference between the average scores of the perception of the readiness on STEM education approach between male and female science teachers. The perception of readiness was statistically significantly higher in teachers has higher education level and who took course/training on STEM education approach. The descriptive analysis of qualitative data shows that even most of the science teachers had basic knowledge of STEM education approach, they did not have necessary skills and experiences to apply this approach in their lessons. Among 10 volunteer interviewee teachers, nine of them had a high level of affective readiness, however, as a behavior dimension only 3 of these teachers used the STEM education approach in their lessons. Lack of knowledge, lack of education, insufficient course time, crowded classes, insufficient materials, facilities are among the main reasons of the science teachers stated for not implementing the STEM education approach in their lessons. Based on the findings, a course might be proposed for science teacher training programs, as a further study well-prepared in- service trainings can be designed, implement and the effect of these trainings could be investigated to support teachers' perceptions of readiness towards STEM education approach.