Oxygen level and particle size effects on sintering of binder jetting copper parts
Bağlayıcı püskürtmeli eklemeli imalat yönteminde bakır parçaların sinterlenmesinde tane boyutunun ve oksijen seviyesinin etkisi
  1. Tez No: 754485
  2. Yazar: CEM ÖZATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ONUR ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bakır en iletken metalik malzemelerden biridir. Çoğu metal için, eklemeli imalat, lazer veya elektron ışını toz yatağı füzyon işlemlerine eğilimlidir. Bakırın yüksek yansıtma özelliği ve çok yüksek ısı iletkenliği nedeniyle toz yatak füzyon yöntemleriyle 3 boyutlu parçaların basılması zordur. Bağlayıcı püskürtmeli eklemeli imalat yöntemi ile bakırın bu problemlerini ortadan kaldırmak için kullanım potansiyeli yüksek olup, düşük işleme maliyetleri gibi avantajları ile öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, bakır tozlarının partikül boyutu dağılımının ve oksijen seviyesinin, nihai parçaların parça yoğunluğu, çekme mukavemeti, yüzey pürüzlülüğü ve elektriksel özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sinterleme parametreleri çalışmasından sonra, sinterleme sıcaklığı ve atmosferi için 1070°C ve %100 H2 gerekli olduğu görülmüştür. Düşük oksijenli 10-63 ile 15-45'i karşılaştırdığımızda, Düşük oksijenli 10-63 ile numunelerde yüzey gözenekliliğinin çok düşük olduğu ancak iç gözenekliliğin yüksek ve daha büyük olduğu gözlemlendi. Yüksek oksijenli 15-45 numunelerinde ise enine kesit boyunca gözenek dağılımı için bir homojenlik yoktur.. Öte yandan çekme testi ve elektriksel iletkenlik açısından en iyi sonuçlar, düşük oksijen içeriği 15–45 µm partikül boyutunda bakır tozları ile elde edilmektedir. Oksijen seviyesi yüksek olan tozlar, düşük oksijenli tozlardan daha düşük sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Copper is one of the most conductive metallic materials. For most metals, additive manufacturing is prone to laser or electron beam powder bed fusion processes. Due to copper's high reflectivity and very high thermal conductivity, it is difficult to print 3D parts with powder bed fusion methods. Binder jetting, which is a developing 3D printing technology, has a high potential for use in order to eliminate these problems of copper and low processing costs. In this study, the effect of particle size distribution and oxygen level of the copper powders on part density, tensile strength, surface roughness and electrical properties of the final parts were investigated. After the sintering parameters study, it is seen that 1070°C and 100% H2 are required for sintering temperature and atmosphere. When we compare L-O 10-63 to L-O15-45, it was observed that the surface porosity was very low but the internal porosity was high and larger in the samples with L-O 10-63. In H-O 15-45 samples, there is an inhomogeneity for the pore distribution along the cross section. Also, the best results of tensile tests and electrical conductivity are obtained with low oxygen content of 15–45 µm particle size copper powders. The powder with high oxygen level resulted in lower results than the powder with low oxygen.