COVİD-19 hastalarında pulmoner arter çapının ve pulmoner arter çapının asendan aorta çapına oranının prognozu göstermedeki değerliliğinin araştırılması
Investigation of the valuation of the value of the pulmonary artery diameter and the ratio of the pulmonary artery diameter to the diameter of the asceding aorta in demonstrating the prognosis in COVİD-19 patients
  1. Tez No: 754486
  2. Yazar: MUSTAFA ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOGAY EVRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Pulmoner arter (PA) gövde büyümesi akut santral pulmoner emboli ve kalp yetmezliği gibi hemodinamik instabiliteyi düşündüren iyi bilinen bir göstergedir (7-9). PA gövdesinin genişlemesi muhtemelen kalp ve damar hasarlanmasını, intrapulmoner inflamasyona ek olarak anormal kan pıhtılaşmasını yansıtmaktadır. Bu çalışmanın amacı COVID-19 hastalarında BT görüntülemede ölçülen pulmoner arter çapının ve pulmoner arter çapının asendan aorta çapına oranının prognostik değerinin olup olmadığını tanımlamaktır. Materyal-metot: Bu çalışma Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında yapılmış retrospektif kayıt araştırmasıdır. Çalışma 11.03.2020 -24.03.2022 tarihleri arasında pandemi servis ve pandemi yoğun bakım ünitesinde yatan 393 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların Bilgisayaralı Toraks Tomografide pulmoner arter çapı, asendan aorta çapı ve pulmoner arter çapının asendan aorta çapına oranı transvers aksiyel görüntülerde pulmoner arter bifurkasyonu seviyesinde ölçülmüştür. Pulmoner arter (PA) çapının ve pulmoner arter çapının asendan aorta (AA) çapına oranının prognozu gösteren diğer değerlerle korelasyonları bakılmıştır. Analizlerde Mann Whitney U testi, t testi, binary lojistik regresyon analizi, Spearman korelasyon analizi, ROC analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pulmonary artery (PA) trunk enlargement is a well-known indicator suggesting hemodynamic instability such as acute central pulmonary embolism and heart failure (7-9). The enlargement of the PA body likely reflects cardiovascular injury, intrapulmonary inflammation, as well as abnormal blood coagulation. The aim of this study is to define whether the ratio of pulmonary artery diameter measured on CT imaging and pulmonary artery diameter to ascending aorta diameter has a prognostic value in COVID-19 patients. Material-method: This is a retrospective record study conducted in the Department of Emergency Medicine at Ufuk University Faculty of Medicine. The study was conducted on 393 patients hospitalized in the pandemic service and pandemic intensive care unit between 11.03.2020 -24.03.2022. Pulmonary artery diameter, ascending aorta diameter and the ratio of pulmonary artery diameter to ascending aorta were measured at the pulmonary artery bifurcation level in transverse axial images in Computerized Thorax Tomography. The correlations between the pulmonary artery (PA) diameter and the ratio of the pulmonary artery diameter to the diameter of the ascending aorta (AA) with other values indicating prognosis were examined. Mann Whitney U test, t test, binary logistic regression analysis, Spearman correlation analysis, ROC analysis were used in the analysis.