Rusya'da bir Osmanlı Rum âlimi: Evgenios Voulgaris ve Ortodoks kilisesinde aydınlanma
An Ottoman Rum scholar in Russia: Evgenios Voulgaris and the enlightenment in the Orthodox church
- Tez No: 754487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Evgenios Voulgaris, Venedik, Osmanlı İmparatorluğu, Alman şehir devletleri ve Rusya topraklarında yaşamını sürdürdü. 18. yüzyılın önemli Rum âlimlerinden biri olan Voulgaris, çeşitli fikri geleneklerden etkilenerek kendi düşüncelerini geliştirdi. Aydınlanma düşüncesini eğitim kurumları ve eserleri aracılığıyla Rumlar arasında yaydı. Rum âlimlerinin Aydınlanma düşüncesi kapsamındaki tartışmalarına öncülük eden Voulgaris, Osmanlı İmparatorluğu, Avrupa ve Rusya'daki faaliyetleri ile bu bölgeler arasındaki etkileşimin bir parçası haline geldi. Voulgaris'in çeşitli kültürlerin, fikir dünyalarının ve siyasi sınırların ötesine geçerek ilmi faaliyetlerini yürütmesi, 18. yüzyıldaki bağlantılı alanların varlığını göstermektedir. Bu tez, Voulgaris üzerinden, Aydınlanma âlimlerinin basmakalıp anlatısının ötesine geçmeyi amaçlamakla birlikte, Rumların etkileşimin aktörleri olarak Rus ve Osmanlı topraklarında nasıl bir etki bıraktıklarını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evgenios Voulgaris lived in Venice, the Ottoman Empire, German city states and Russia. One of the important Rum scholars of the 18th century, Voulgaris developed his own ideas which were nourished by various intellectual traditions. He spread the idea of the Enlightenment among the Orthodox through educational institutions and his works. Having led the discussions within the scope of the Enlightenment thought of Rum scholars, Voulgaris became a part of the interaction with his activities in the Ottoman Empire, Germany and Russia. The fact that he carried out his scholarly activities across various cultures, worlds of ideas and political borders shows the existence of connected areas in the 18th century. This thesis is aimed at going beyond the stereotypical narrative of Enlightenment scholars through Voulgaris, and discusses how the Rums, as actors of interaction, had an impact on Russian and Ottoman lands.