Kevnî ayetler bağlamında Kur'an-ı Kerim ve Kitab-ı Mukaddes'in mukayesesi
Comparison of the holy Qur'an and the holy bible in the context of the verses
- Tez No: 754488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kur'an insanlığa gönderilmiş son İlahî mektup, son rehber kitap ve son kurtuluş reçetesidir. Bu sebeple insanlığın onu tanımaya, bilmeye ve onun rehberliğinden faydalanmaya ihtiyacı vardır. Bu çalışmamızda Kur'an'ın ilahiliğini en güzel şekilde yansıtacak İlmî ayetleri incelemeye özen gösterdik. Bu kapsamda Kur'an'ın,“ilmî tefsir”kapsamına giren, evrenin genişlemesi, denizlerin bir birine karışmaması, rüzgârların aşılayıcı özelliği, göğün ve yerin yedi katlı olarak yaratılması, maddenin çiftler hâlinde yaratılması, Güneşin akıp gitmesi, göğe yükseldikçe göğsün daralması, dağların hareket ettirilmesi, Dünya'nın yuvarlaklığı ve dönmesi, atmosferin yerden yükseltilip dengeye kavuşturulması, demirin gökten indirilmesi, suyun devinimi, evrendeki ahenk ve çekim kanunu, uzaya seyahat, bulutların yoğunlaşarak yağmur yağdırılması, atom, göklerin ve yerin bitişik iken ayrılması, Ay'ın yarılması, atmosferin koruyucu tavan olması, petrolün teşekkülü gibi ilmi çok çeşitli konulara değindik. Diğer taraftan Kitab-ı Mukaddesteki ayetleri de inceleyerek aralarında mukayeseler yaptık ki, Kur'an'ın önceki kitaplardan esinlenilerek insan eliyle yazılmış bir kitap olmadığı iyice anlaşılsın. Tüm bu araştırmalarımızda gördük ki; Kur'an, birbirinden bu kadar farklı ilmi konulara temas etmesine rağmen, hiçbir mevzuda hata yapmamaktadır. Kur'an'ın nazil olduğu dönemde hiç bilinmeyen, bilinmesi de mümkün olmayan bilgiler vermekte ve daha dikkat çekici olanı da o dönemin genel kabul görmüş hatalarını tekrar etmemektedir. Sonuç olarak Kur'an'ın ilmî tefsir kapsamına giren ayetlerinin tümünün bir tez içinde ele alınamayacak kadar çok olduğunu, Kitab-ı Mukaddesteki ilmî ayetlerin ise oldukça sınırlı olduğunu gördük. Diğer bir tespitimiz de hiçbir Kur'an ayetinin bilimle çelişmediğini, buna karşın Kitab-ı Mukaddes'teki ayetlerin önemli bir kısmının bilimle çeliştiğini gördük.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the last divine letter, the last guide book and the last salvation prescription sent to humanity. For this reason, humanity needs to know him, to know him, and to benefit from his guidance. In this study, we took care to examine the verses that will best reflect the divinity of the Qur'an. In this context, the expansion of the universe, the unmixing of the seas, the inoculation of the winds, the creation of the sky and the earth in seven layers, the creation of matter in pairs, the flow of the sun, the narrowing of the chest as it ascends to the sky, motion, the earth's roundness and the earth's rotation, the atmosphere being raised and balanced from the ground, the creation of everything that has life from water, the lowering of iron from the sky, the motion of water, the law of harmony and gravitation in the universe, travel to space, the condensation of clouds making it rain, atom, while the heavens and the earth are adjacent We touched upon scientific issues such as the separation of the moon, the splitting of the moon, the protective ceiling of the atmosphere, the formation of oil. On the other hand, we examined the verses of the Holy Bible and compared them to make it clear that the Qur'an is not a book written by human hands inspired by previous books.In all these reviews, we saw that; Despite the fact that the Qur'an touches on so many different scientific subjects, it does not make mistakes in any subject. It gives information that was not known and impossible to know at the time the Qur'an was revealed, and what is more remarkable is that it does not repeat the generally accepted mistakes of that period. As a result, we have seen that all of the verses of the Qur'an that fall within the scope of scientific tafsir are too many to be dealt with in a thesis, and that the verses related to the subject in the Bible are quite limited. In another finding, we have seen that no verse of the Qur'an contradicts science, whereas a significant part of the verses in the Bible contradict science.