Yeni medya ve yeni medya reklamcılığı bağlamında kültürel aracılığın dönüşümü
- Tez No: 754561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BİNAY KURULTAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ PERRİN ÖĞÜN EMRE, DOÇ. DR. ŞEYDA BARLAS BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tüketim kültüründeki artışın temel yaratıcılarından biri olarak görülen reklamcılığın; ekonomi ve kültür, üretim ve tüketim arasında aracılık ettiğine dair pek çok araştırma yer almaktadır. Bu araştırmalar dâhilinde, kimi çalışmalar reklam metinlerini semiyotik açıdan inceleyerek kültürel aracı olarak konumlandırırken, kimi çalışmalar reklamcıların dönemin kültürel dönüşümüne katkı sağlayarak aracılık ettiklerini iddia etmektedir. Literatürde eksik olan, yeni medya ve yeni reklam pratiği bağlamında“kültürel aracılık”kavramının konumlandırmasıdır. Bu çalışmada“yeni kültürel aracılar”olarak konumlandırılan reklamcıların, yeni dijital manzara karşısında artık“aracı”olmadıkları, dijitalleşen dünyada reklamcıların belli bir döneme ait politik değişime sebep olduğu söylemleri yerine tüketim kültürünü yöneten ve şekillendiren sosyal medya platformları doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdikleri ve kültürel aracılığı bu platformların sağladığı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Advertising, which is seen as one of the main creators of the consumption culture; There are many studies on mediation between economy and culture, production, and consumption. Within these studies, some studies have positioned advertisement texts as cultural media by examining them semiotically, while some studies have claimed that advertisers' intermediaries by contributing to the cultural transformation of the period. What is missing in the literature is the positioning of the concept of“cultural intermediary”in the context of new media and new advertising practice. In this study, I claim that advertisers positioned as“new cultural intermediaries”are no longer“intermediaries”in the face of the new digital landscape, they work in line with social media platforms that manage and shape the consumption culture, instead of the discourses that advertisers cause political change in a certain period in the digitalized world, and that cultural intermediation is carried out by these platforms.