Uluslararası halkla ilişkiler bağlamında Türkiye'nin kamu diplomasisi uygulamaları: Twitter (X) üzerinde bir analiz
Türkiye's public diplomacy practices in the context of international public relations: An analysis on Twitter (X)
- Tez No: 920054
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZDEN ÖZDEMİR ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kamu diplomasisi, uluslararası ilişkiler ve halkla ilişkilerin bir kesişim alanı olarak değerlendirilmektedir. B.Signitzer ve W.T.Coombs, J.L'Etang, Gilboa, Fitzpatrick gibi araştırmacılar kamu diplomasisi ile halkla ilişkiler arasındaki benzerliklere vurgu yapmışlardır. Yumuşak gücün yanı sıra, akıllı gücün öneminin vurgulanması ile birlikte, kamu diplomasisi kültürel alanın yanı sıra, modern çağa uygun yeni uygulama alanlarına da geçiş sağlamakta, boyutları genişlemektedir. İletişim teknolojilerindeki dijital dönüşümün ortaya çıkardığı sosyal medya, ülkelere yabancı toplumları etkileme yoluyla ulusal çıkarlarına yönelik hedeflerini gerçekleştirme imkanı sağlamaktadır. Stratejik iletişimi iyi yönetebilmek kendinin gücüne ve kamuoyunun niteliklerine ve beklentilerine farkındalık gerektirmektedir. Diplomatik temsilcilikler aracılığı ile yabancı ulusları etkilemeye yönelik bilgiler planlı ve sürekli biçimde yayılmaktadır. Türkiye, yüz yıllık bir cumhuriyet, demokrasi ve kurumsal diplomasi deneyimine sahip olmuştur. Yumuşak güce verdiği değeri arttırmak isteyen Türkiye, 2010'lu yıllardan beri kamu diplomasisine daha fazla önem vermekte, dijital diplomasiyi vurgulamaktadır. Dijital diplomasi uzantılı gelişen süreç, Türkiye'nin üç Büyükelçiliğinin Twitter'daki (yeni adı ile X) 2022 yılındaki paylaşımları üzerinden incelenmiştir. İçeriklerin kamu diplomasisi ile uyumunun araştırılması ve iletişimdeki stratejik önceliklerin bulunması amaçlanmıştır. İçerik analizi metodu ile yapılan araştırma mesajı gönderen yönünden ele alındığından ve katılımcı etkileşim incelenmediğinden ötürü, bilgi yayılımını önceleyen halkla ilişkilerin Kamuyu Bilgilendirme Modeli ve kamu diplomasisinin Enformasyon ve İlişkisel İletişim Modelinin, Enformasyon boyutu bu araştırma ile uyumlu olmaktadır. Çalışmada araştırma soruları ile ilerlenmiştir. Türkiye'nin üç Büyükelçiliğinin dijital diplomasi uygulamaları ile kamu diplomasisinde yumuşak gücü ortaya çıkaracak değerler yetersiz kalmakta iken, politik ve kurumsal değerlerin öne çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy is considered as an intersection of international relations and public relations. Researchers such as Signitzer, Coombs, L'Etang, Gilboa and Fitzpatrick have emphasized the similarities between public diplomacy and public relations. With the emphasis on the importance of smart power as well as soft power, suitable for the new era, public diplomacy has been entering into new areas in addition to cultural diplomacy, and its dimensions have been expanding. Social media, introduced by the digital transformation in communication technologies, provides countries with the opportunity to achieve their goals for their national interests by influencing foreign societies. Being able to manage strategic communication well requires awareness of one's own power as well as qualities and expectations of the public opinion. Information aimed at influencing foreign nations is disseminated in a planned and continuous manner through diplomatic representations. Türkiye has had a hundred years of experience in republic, democracy and corporate diplomacy. Türkiye, which wants to increase the value it attaches to soft power, has been giving more importance to public diplomacy since the 2010s, and emphasizing the digital diplomacy. The developing process with the extension of digital diplomacy was examined through the posts of Türkiye's three Embassies on Twitter (newly known as X) in 2022. It was aimed to investigate the compatibility of contents with public diplomacy and to explore the strategic priorities in communication. Since the research conducted with the content analysis method was considered from the perspective of the sender of the message and mutual interaction was not examined, the public relations' Public Information Model and public diplomacy's Information dimension of the Information and Relational Communication Model, which both prioritize information dissemination, are compatible with this research. The study progressed with research questions. By the digital diplomacy practices of Türkiye's three Embassies, it has been concluded that whereas values that would reveal soft power in public diplomacy are insufficient, political and corporate values become prominent.