Immersive virtual reality on childbirth experience within different personality traits
Sürükleyici sanal gerçeklik uygulamasının, farklı kişilik yapısına sahip olan gebelerin doğum deneyimlerinde kullanılması
- Tez No: 754579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN GÜR ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nöroloji, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Neurology, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Oculus Quest Hepsi-Bir-arada sürükleyici sanal gerçekliğin (VR) doğum yapan kadınlarda dikkat dağıtıcı bir yardım ve ağrı yönetimi olarak hasta memnuniyeti üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. İkinci amaç, doğum yapan kadınların depresyon ve anksiyete düzeyleri gibi çoklu değişkenler arasındaki beş büyük karakteristik maddeleri ile ilişkisini incelemektir. Ağrı kesici etkisinin yanı sıra normal vajinal doğumun latent ve aktif evresinde sanal gerçeklik gözlüğü ile izlenen çeşitli rahatlatıcı ortam deneyimlerinin bireylerin kişilik özelliklerini nasıl etkilediğinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Bu randomize kontrollü klinik çalışma Kasım 2020 ve Haziran 2021 tarihleri arasında Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Doğum ve Perinatoloji birimine normal vajinal doğum sebebiyle yatan ve sanal gerçeklik grubu ve kontrol gruplarına ayrılan toplam 58 gebe kapsamında yapılmıştır. Gebelerin ağrı skorları latent fazda ve aktif fazda olmak üzere uygulama öncesi ve sonrası şeklinde Görsel Ağrı Skalası (GAS) ile ölçülmüştür. Beck Anksiyete Skalası ve Beck Depresyon Skalası ve montreal kognitif değerlendirme testi, her iki grubu da çalışma dahil olma sırasında uygulanmıştır. Gebelerin sanal gerçeklik deneyimlerini değerlendirmek üzerine tarafımızca hazırlanan Sanal Gerçeklik Memnuniyet anketi uygulanmıştır. Kişilerin kişilik envanterleri ise Beş Faktörlü Kişilik Envanteri kullanılarak çıkarılmıştır. Oculus Quest All-in-one sanal gerçeklik gözlüğünde bulunan ortamlar, mavi okyanus, mavi derinlik, mavi ay, yeşil çimenlik, kızıl ova, kızıl sonbahar, turuncu günbatımı, beyaz kış ve siyah başlangıç olarak isimlendirilmiştir. Veriler SPSS sürüm 25 istatistik program ile değişkenlerin arasındaki ilişkiyi ölçmek için doğrusal regresyon analizi, lojistik regresyon analizi ve bağımsız t testi, kişilik envanteri sonuçlarını da deskriptif analiz uygulanmıştır. Bulgular ve Sonuç: Doğumun latent fazı sırasında sürükleyici VR kullanımıyla yüksek düzeyde hasta memnuniyeti gözlemledik. VAS, maksimum 100 üzerinden 86.2± 12.4'lük bir ortalama memnuniyet skoru ortaya koydu. VR grubundaki 37 kadından 35'i (%94.5) VR'yi gelecekteki doğumda tekrar kullanmak istediklerini belirtti. VR, erken doğumda ağrı skorlarını iyileştirdi ve genel doğum deneyimine olumlu katkıda bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to assess the efficacy of Oculus Quest All-in-one immersive virtual reality (VR) on patient satisfaction as a distractive aid and pain management in laboring women. The second aim is the examine the relationship with big five characteristic items among the multiple variables such as depression and anxiety levels of laboring women. In addition to pain relief effect, it was aimed to observe how various relaxing environment experiences watched with virtual reality glasses during the latent phase of normal vaginal birth affect the personality traits of individuals. Method: This was a randomized, controlled clinical trial in which 58 laboring women were randomly assigned to one of two groups: VR intervention or control. Patient satisfaction with the use of VR among women in the VR group was examined using a Virtual Reality Satisfaction Survey, scored using a Visual Analog Scale (VAS) score, and evaluated by asking them whether they would select VR in the future labor. The main result was an assessment of patient satisfaction levels for the overall childbirth experience between the two groups of women. In all groups, pain was measured using a visual pain rating scale throughout the early and active periods of labor. The Beck Anxiety and Depression Inventory, as well as the Montreal Cognitive Assessment Test, were used to obtain neuropsychiatric data from individuals in each group. The personality traits are determined by Big Five Personality Inventory. The environments in the Oculus Quest All-in-one virtual reality glasses are named as the blue ocean, blue deep, blue moon, green meadows, red savannah, red fall, orange sunset, white winter, and black beginning. In order to measure the relationship between the variables done with an independent t-test, linear regression analysis, logistic regression analysis, and descriptive statistics within the SPSS version 25.0. Results and Conclusion: We found that using immersive VR during labor resulted in a high degree of patient satisfaction. The mean satisfaction score on the VAS was 86.2± 12.4 out of a possible 100. Thirty-five of the 37 women in the VR group (94.5%) said they would want to use VR again in the future. Early in labor, virtual reality reduced pain levels and enhanced the entire childbirth experience.