Aristoteles fizik I. kitap ve İbn Bâcce'nin şerhi
Aristotle physics I. book and İbn Bâcce's commentary
- Tez No: 754582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİD ŞENEL, PROF. DR. YÜCEL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Aristoteles'in yöntemi gereği Fizik'in birinci kitabı en genel konuları kapsamaktadır. Onun bilmek için ilkeleri nedenleri ve temel öğeleri kavramak gerektiği şeklindeki açıklaması, ilk madde, oluş-bozuluş, imkân-mümkün, madde-sûret ve dört neden gibi konuları da kuşatmaktadır. İbn Bâcce'nin şerhi olan Şerhu's-Simâ'birinci kitapta ise bilmek için daha çok 'sanat' ve 'teorik' kavramlarının öne çıktığı görülmektedir. İbn Bâcce birçok konuda izinden gittiği Aristoteles'ten birinci kitaptaki fizik-metafizik ayrımında farklılaşmaktadır. Aristoteles'in açıklamalarında daha çok metafizik ön plandayken İbn Bâcce'nin ifadelerinde ise fizik daha ön plandadır.
Özet (Çeviri)
As required by Aristotle's method, the first book of Physics covers the most general topics. His explanation that it is necessary to grasp the principles, causes and basic elements in order to know also encompasses subjects such as the first matter, formation-decay, possibility-possible, matter-form and four causes. In Sharhu's Sima, which is the first book of commentary by Ibn Bâcce, it is seen that the concepts of 'art' and 'theoretical' stand out in order to know. Ibn Bâcce differs from Aristotle, which he followed in many subjects, about the physics-metaphysics distinction in the first book. While metaphysics is at the forefront in Aristotle's statements, physics is more ahaed in Ibn Bâcce's statements.