Phronēsis: Aristoteles düşüncesinde etik ve politika ilişkisi
Phronēsis: the relationship between ethics and politics in the Aristotelian thought
- Tez No: 449558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Aristoteles, Batı düşünce geleneğinin kökenlerini inşa eden argümanlarıyla günümüzde de devam eden politika teorisi tartışmalarına bir çok açıdan etki etmektedir. Aristoteles'i önemli kılan kilit kavram olarak phronēsis, bireysel düzlemde etiği, polis –toplum, devlet, yöneticiler/yasa yapıcılar- düzleminde ise politikayı bir bütün olarak kurar. Phronēsisin ikili yüzü, bir tarafta bireyin her günkü yaşantı içinde nasıl eylemesi gerektiğine dair pratik failliği ifade eden etik sorumluluk meselesi olarak, diğer taraftan yurttaşların erdeme uygun bir yaşam sürmesini sağlayarak eudaimonia (mutluluk) amacına yönlendirecek politikanın karar vasfı olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmanın çıkış noktası, çağdaş politika teorisinin biyopolitikadan hermeneuitiğe, pratik felsefeden dekonstrüksiyona uzanan tartışmalarına kökensel anlamda kaynaklık eden phronēsisin ikili yapısını Aristoteles'in etik ve politika argümanlarında takip etmeyi sağlayacak epokhal bir okuma yapmaktır. Epokhal okumayı yapmayı sağlayacak tarihsel ve düşünsel dönemselliğin değerlendirilmesi ve etik ile politika argümanlarını temellendiren fizik ve metafizik tartışmaları da tezin amacına ulaşmasını sağlayacak önemli hususlardır. Böyle bir okuma sayesinde, karar vasfıyla sürekli irtibat halinde tutulması gereken politik olan tarifinin değişken muhtevasını anlaşılır kılmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aristotle's influence on Western political theory can also be seen in contemporary political theory from various aspects. Phronēsis is a key concept that makes Aristotle significant, precisely because it establishes ethics in an individual framework as well as politics within the framework of the polis – society, the state and rulers/legislators – as a whole. The dual face of phronēsis, on the one hand, reveals itself as an ethical responsibility that enables the individual how to act in the everyday life; on the other hand, it provides the individual to pursue a life based on virtue according to eudaimonia (happiness) as a state of decision of politics. The point of departure of the thesis is to do an epochal reading of the dual face of phronēsis which is located at the roots of contemporary political theory – ranging from biopolitics to hermeneutics, practical philosophy to deconstruction. The examination of historical and intellectual periodization that enables the epochal reading, and pyhsics and metaphysics that condition the ethical and political argumentation, are crucial elements that allow us to reach the main goal of the thesis. Thanks to such a reading, it is aimed make clear the differential character of the political which must be kept in connection with the state of decision.