Türkiye ve İtalya'da nüfusun yaşlanması ve emeklilik reformları
Population ageing and pension reforms in Turkey and İtaly
- Tez No: 754583
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Nüfusun yaşlanması geçtiğimiz yüzyılda önce gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan, zamanla gelişmekte olan ülkelerin de deneyimlediği çok yönlü bir olgudur. Nüfusun yaşlanması, ülkelerin ekonomik ve sosyal politikalarının belirlenmesinde, özellikle emeklilik sistemlerinin sürdürülebilirliği üzerinde etkili olmaktadır. İtalya 1950'lerden itibaren yaşlı ülke konumunda ve mevcut durumda dünyanın en yaşlı üçüncü ülkesidir. Türkiye, genç nüfusa sahip olma avantajını yitirmiş, yaşlanma hızı bakımından değerlendirildiğinde ise dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Bu tezde, İtalya ve Türkiye özelinde nüfusun yaşlanması olgusu ve nüfusun yaşlanmasının emeklilik sistemleri üzerindeki etkisi mukayeseli olarak incelenmektedir. Tezin amacı yaşlanan nüfusa bağlı olarak emeklilik sistemlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla uygulanan reformları iki ülke özelinde incelemektir. Demografik verilere ve nüfus projeksiyonlarına dayandırılarak yazılmış olan bu tez İtalya ve Türkiye'nin emeklilik reformlarını nüfusun yaşlanması bağlamında değerlendirmesi yönüyle özgün bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Population ageing is a complex phenomenon that emerged first in the developed countries in the last century and the developing countries too have lately experienced. Population ageing have effect on determining economic and social policies and especially on sustaining pension systems. Italy had long been an old country since 1950 and now it is the third oldest country in the world. Turkey has lost the advantage of having young population and now is the second among the fast-ageing countries in the world. This thesis examines comparatively population ageing and its effect on pension systems in Italy and Turkey. The purpose of the thesis is to investigate reforms to sustain pension systems in the connection with the ageing populations in the example of two countries. Based on demographic data and population projections, this thesis is original for discussing pension reforms in Italy and Turkey in the context of population ageing.