Kamu davasının mecburiliği karşısında soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı
The decision of non-investigation in the face of the principle of the necessity of a public action
  1. Tez No: 754584
  2. Yazar: FERİDE AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tezin konusu, savcılık kararı olan ve ceza muhakemesi hukuku sistemimizde yakın zamanda düzenlenen soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararıdır. Yeni bir düzenleme olan soruşturmaya yer olmadığı kararının ceza muhakemesi hukuk sistemimizdeki yerinin ve hukuki niteliğinin belirlenmesi, düzenlemenin yapılış amacının ve hukuk sistemimizde meydana getirdiği değişikliklerin ortaya konulması gereklidir. Çalışma temelde üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü, soruşturmaya yer olmadığı kararı ile ilgili olması nedeniyle kamu davasının mecburiliği ve maslahata uygunluk ilkelerinin incelenmesine ayrılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, soruşturmaya yer olmadığı kararının hukuki niteliği, ceza muhakemesi evrelerindeki yeri, şartları ve sonuçları, benzer hukuki düzenlemelerle ilişkisi ile temel hak ve özgürlüklerle bağlantısı incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde soruşturmaya yer olmadığı kararına karşı başvurulabilecek denetim imkanları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the decision of the Prosecutor's Office, which has been recently regulated in Turkish criminal procedure law system, the decision of non-investigation. It is necessary to determine the place of in the Turkish criminal procedure and legal character of the decision of non-investigation, which is a new regulation, to reveal the purpose of the regulation and the changes it has brought to in Turkish legal system. The study basically consists of three chapters. The first chapter of the study has been devoted to the examination of the principle of the necessity of public action and compliance with the interest as the principles are related to the the decision of non-investigation. In the second chapter of the study, the legal character of the decision of non-investigation, its place in the criminal procedure, its conditions and results, its relationship with similar legal regulations and its connection with basic rights and freedoms has been examined. Finally, the supervision possibilities that can be applied against the decision of non-investigation have been put forward.