Preparation, characterization, and optimization of silver oxide nanofluids
Gümüş oksit nano akışkanların hazırlanması, karakterizasyonu ve optimizasyonu
- Tez No: 754616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMAHAT DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada gümüş oksit nanoparçacıklar kullanılarak, bazik akışkanın saf su olduğu nanoakışkanlar iki aşamalı yöntemle hazırlanmış ve bu nanoakışkanların fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Nanoakışkanlar %0,1, %0,5 ve %1 olmak üzere üç farklı oranda hazırlanmıştır. Nanoakışklanlar hazırlandıktan sonra viskozite, termal iletkenlik, zeta potansiyeli ve partikül çapı ölçülmüştür. Çalışmada ultrasonik karıştırma süresi ve hacimce katı miktarı arttıkça ısı iletim katsayısı, viskozite ve zeta potansiyeli değerlerinin arttığı görülmüştür. Isı iletim katsayıları nanoakışkanın baz sıvısı olan saf suyun ısı iletim katsayısından yüksek çıkmış ve 0,669 W/m.K-0,671 W/m.K aralığındadır. Viskozite değerleri 1 cp-1,07 cp aralığındadır ve saf suyun viskozite değerinden yüksektir. Zeta potansiyeli 37-47 aralığındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, nanofluids in which the basic fluid is deionized water were prepared using silver oxide nanoparticles via two-step method, and the physical properties of these nanofluids were determined. Nanofluids were prepared in three different ratios of 0.1%, 0.5% and 1%. After the nanofluids were prepared, viscosity, thermal conductivity, zeta potential and particle diameter were measured. In the study, it was observed that the thermal conductivity, viscosity and zeta potential values increased as the ultrasonic mixing time and the amount of solids by volume increased. The thermal conductivity values were higher than the thermal conductivity values of deionized water, which is the base fluid of the nanofluid, and were in the range of 0.669 W/m.K-0.671 W/m.K. Viscosity values are in the range of 1 cp-1.07 cp and are higher than the viscosity value of deionized water. The zeta potential is in the range of 37-47.