Periferik intravenöz kateter uygulamasında termomekanik stimülasyon ve sanal gerçeklik gözlüğünün ağrı ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of using a thermomechanical stimulation and virtual reality glasses during peripheral intravenous catheter administration on pain and patient satisfaction
  1. Tez No: 754653
  2. Yazar: ZÜLEYHA SETENAY SERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU EREK KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, periferik intravenöz kateter (PİK) uygulaması sırasında termomekanik stimülasyon ve sanal gerçeklik gözlüğünün ağrı ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, 12 Haziran 2021 – 6 Şubat 2022 tarihleri arasında Ankara'da bir devlet hastanesinin acil servisine başvuran ve PİK istem edilen, dahil edilme kriterlerine uyan gönüllü 126 hasta ile yürütülmüştür. Hastalar cinsiyete göre homojen olarak termomekanik stimülasyon grubu (n=42), sanal gerçeklik gözlüğü grubu (n=42) ve kontrol grubu (n=42) olarak randomize edilmiştir. PİK sırasında termomekanik stimülasyon grubundaki hastalara soğuk uygulama ve titreşim yapan bir cihaz uygulanmış, sanal gerçeklik gözlüğü grubundaki hastalara ise gözlük ile doğa videosu izletilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara işlem sırasında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin toplanmasında“Hastalara İlişkin Tanıtıcı Özellikler Formu”, hastaların ağrısını ve uygulamaya ilişkin memnuniyetlerini değerlendirmeye yönelik“Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, Kolmogorov Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi, Kruskal Wallis çoklu karşılaştırma testi, Ki-Kare testi, Spearman's Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda termomekanik stimülasyon ve sanal gerçeklik gözlüğü grubundaki hastaların hissedilen ağrı puanlarının kontrol grubundakilere göre anlamlı olarak düşük bulunduğu ve memnuniyet puanlarının arttığı belirlenmiştir (p0.05). Sonuç olarak, termomekanik stimülasyon ve sanal gerçeklik gözlüğünün yetişkin hastalarda PİK uygulaması sırasında ağrıyı azalttığı ve hasta memnuniyetini arttırdığı saptanmıştır. Araştırmada PİK sırasında termomekanik stimülasyon ve sanal gerçeklik gözlüğünün hemşireler tarafından kullanılmasının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study in order to determine the effect of thermomechanical stimulation and virtual reality glasses on pain and patient satisfaction during peripheral intravenous catheter (PIC) administration in patients. The study was conducted between June 12, 2021 – February 6, 2022 with 126 voluntarily patients who applied to the emergency department of a State Hospital in Ankara and were requested to the PIC, met the criteria for inclusion in the study. The patients were randomized homogeneously divided according to gender into thermomechanical stimulation group (n=42), virtual reality glasses group (n=42) and control group (n=42). During the PIC, the patients in the thermomechanical stimulation group were treated with a device that applied cold application and vibration, while the patients in the virtual reality glasses group were watched nature videos with glasses. The patients in the control group were not given any treatment during the procedure. In the collection of data, the“Introductory Characteristics Form for Patients”, a“Visual Comparison Scale”for assessing the pain of patients and their satisfaction with the application were used. For the evaluation of the data, number, percentage, Kolmogorov Smirnov, Mann-Whitney U, chi-square, Kruskal-Wallis multiple comparison test, Spearman's correlation coefficient were used. As a result of the research, it was determined that the pain scores of the patients in the thermomechanical stimulation and virtual reality glasses group were significantly lower compared to those in the control group, and satisfaction scores increased (p0.05). As a result, it was found that thermomechanical stimulation and virtual reality glasses reduce pain and increase patient satisfaction during PIC application in adult patients. It is recommed to expand the use of thermomechanical stimulation and virtual reality glasses by nurses during PIC.