PCR ile tanı konan COVİD-19 vakalarının antikor yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of antibody responses of COVİD-19 cases diagnosed by pcr
  1. Tez No: 754654
  2. Yazar: KENAN GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN GÜDÜCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür ve COVİD 19 hastalığına neden olmuştur. Çalışmamız, hastanemize başvuran ve Moleküler yöntemlerle (PCR) COVID-19 tanısı alan hastaların aşı sonrası antikor yanıtlarını ve zamana bağlı olarak bu yanıtlarda değişiklik olup olmayacağını irdelemek üzere kurgulanmıştır. Çalışmamız, Mayıs 2020 ile Nisan 2022'tarihleri arasında, PCR pozitifliği alan ve iyileşen 18-90 yaş aralığındaki 56 vaka ile yapılmıştır. Çalışmada, insan tam kanında veya serum/plazmasında, IgG ve IgM antikorlarının kalitatif tespiti için hızlı immünokromatografik tanı kitleri kullanıldı. Vakaların 33'ü erkek (%58,9) ve 23'ü kadındır (%41,1). Üç erkek ve iki kadın olmak üzere toplam beş vakada kronik hastalık tespit edildi. Çalışmamızdaki 56 vakanın, yedisi antikor testi yapılana kadar herhangi bir aşı yaptırmamış, 49 vaka ise antikor testi yapılana kadar en az bir doz aşı yaptırmış ve SARS-CoV-2 PCR testi pozitifliği olan 49 vakanın 43'ünde (%87,8) IgG pozitif ve birinde (%2,0) IgM pozitif saptanmıştır. IgM pozitif saptanan vakanın IgG'sinin negatif olduğu tespit edilmiştir. Dört doz aşı yaptırmış ve SARS-CoV-2 PCR testi pozitifliği olan dört vakanın birinde IgG negatif olarak saptanmıştır. Üç doz aşı yaptırmış ve SARS-CoV-2 PCR testi pozitifliği olan 27 vakanın ikisinde (%7,4) IgG negatif olarak saptanmıştır. Antikor testinin en son PCR pozitifliği veya aşı dozu arasındaki zaman farklarına göre IgG pozitifliği/negatifliği ve IgM negatifliği açısından herhangi bir istatistiksel anlamlı değer bulunamamıştır. IgG pozitif ve negatifliğin cinsiyetle ilişkisine bakılmış ve pozitifliğin veya negatifliğin cinsiyetle ilişkili olmadığı saptanmıştır. PCR pozitifliğine ve biri hariç en az bir aşı yaptırmasına rağmen anormal antikor sonucu gözüken yedi hastanın neden antikor yanıtlarında IgG negatifliği ve biri hariç IgM negatifliği bulunduğu bu hastalarda ileride yapılacak immün yanıt sorgulaması yapılması gerektiği vurgulanmış olup diğer 49 hastanın ise hem PCR pozitifliği hemde aşıya bağlı antikor yanıtlarının pozitif antikor yanıtı oluşturduğu, bununda aşının hastalıktan korunmada etkili bir yol olduğunu bizlere birkez daha göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2 is an RNA virus and has caused the disease COVID 19. Our study was designed to examine the post-vaccine antibody responses of patients who applied to our hospital and were diagnosed with COVID-19 by molecular methods (PCR) and whether there would be a change in these responses depending on time. Our study was conducted between May 2020 and April 2022, with 56 cases aged between 18-90 years who received PCR positivity and recovered. Rapid immunochromatographic diagnostic kits were used for the qualitative detection of IgG and IgM antibodies in human whole blood or serum/plasma. Thirty-three (58.9%) of the cases were men and 23 (41.1%) were women. Chronic disease was detected in a total of five cases, three men and two women. Of the 56 cases in our study, 7 did not have any vaccination until the antibody test, 49 cases had at least one dose of vaccine until the antibody test was performed, and 43 (87.8%) of the 49 cases with SARS-CoV-2 PCR test positivity were IgG positive and one (2.0%) was found to be IgM positive. The IgM positive case was found to have negative IgG. Four doses of vaccine were given and IgG was found to be negative in one of the four cases with positive SARS-CoV-2 PCR test. IgG was found to be negative in two (7.4%) of 27 cases who had three doses of vaccine and had positive SARS-CoV-2 PCR test. No statistically significant value was found in terms of IgG positivity/negativeness and IgM negativity according to the time difference between the last PCR positivity of the antibody test or the vaccine dose. The relationship of IgG positivity and negativity with gender was examined and it was determined that positivity or negativity was not related to gender. It was emphasized that the reason why seven patients with abnormal antibody results despite PCR positivity and at least 1 vaccination except 1 had IgG negativity in antibody responses and IgM negativity except one, that immune response interrogation should be done in the future in these patients. This shows us once again that the vaccine is an effective way to protect the disease.