Sütçüler-tota orijinli Gönen karaçam tohum bahçesinde 2020 yılı bazı kozalak ve tohum özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some cone and seed characteristics of Gönen black pine seed orchard originated from Sütçüler-tota in 2020
- Tez No: 754712
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez kapsamında Sütçüler-Tota orijinli 50 nolu Gönen Karaçam (Pinus nigra Arnold.) tohum bahçesinde 2020 yılı itibarıyla ağaç boyu, göğüs yüksekliği çapı, ortalama dal uzunluğu, tepe tacı hacmi gibi büyümeye ilişkin özellikler ile bazı kozalak ve tohum özellikleri (kozalak sayısı, kozalak boyu, kozalak eni, tohum boyu, tohum eni, 1000 tane ağırlığı) belirlenmiştir. Bu amaçla tohum bahçesi 3 bloğa ayrılmış ve her blokta 30 klonun her birinden 3 ramet olmak üzere toplam 270 birey örneklenmiştir. Elde edilen veriler, SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Bu kapsamda örneklenen klonlara ait rametlerin büyüme özellikleri ile kozalak ve tohum özellikleri bakımından klonların karşılaştırılması amacıyla varyans analizi ve Tukey testi yapılmıştır. Ayrıca gerçekleştirilen korelasyon ve kümeleme analizleri ile ölçülen karakterler arası ilişkiler ortaya konmaya çalışılmıştır. Buna göre, büyüme özellikleri bakımından örneklenen klonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmazken, kozalak sayısı dışında ölçülen diğer tüm kozalak ve tohum özellikleri bakımından anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ulaşılan sonuçlar 2015 yılında aynı bahçede gerçekleştirilen bilimsel çalışmanın sonuçlarıyla kıyaslandığında benzerlik gösterdiği söylenebilir. 2015 yılında çiçek, kozalak ve tohum özellikleri bakımından diğerlerine kıyasla daha iyi performans gösteren klonlar, 2020 yılında da ölçülen krakterler bakımından aynı performanslarını sürdürmüşlerdir. Örneğin, ölçülen tüm karakterler bakımından 12064, 12068, 12083 ve 12089 nolu klonlar öne çıkan klonlar olmuştur. Bu nedenle ileriki yıllarda yapılacak araştırmalar ile bakım çalışmaları ve kurulacak döl denemelerinde bu klonlar yakından izlenmeli ve denemelerde kullanılmalıdır. Ayrıca devam eden süreçte bahçenin bakımına özen gösterilmeli ve bahçede yaşanan bireysel ölümlerin nedenleri araştırılarak gerekli tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, Gönen Black Pine seed orchard numbered 50, originating from Sütçüler-Tota, characteristics such as tree lenght, the diameter of breast height, average stem lenght, canopy volume, some cone and seed characteristics(cone piece, cone lenght, cone width, seed lenght, seed width, weight per 100 seeds) were determined. For this purpose, the seed orchard was divided into 3 blocks and a total of 270 individuals were sampled, 3 ramets from each 30 clones in each block. The obtained data were evaluated in the SPSS package program. Analysis of variance and Tukey test were performed to compare the growth characteristics of ramets sampled clones in terms of cone and seed characteristics. Besides, correlations between characters measured by correlation and clustering analyzes were tried to be revealed. Accordingly, while there was no statistically significant difference between the sampled clones in terms of growth characteristics, there were significant differences in all other cone and seed characteristics measured except the number of cones. When the results are compared with the results of the scientific study carried out in the same garden in 2015, it can be said that they are similar. The clones that outperformed the others in terms of flower, cone, and seed characteristics in 2015, they maintained the same performance in terms of measured characters. For this reason, these clones should be closely monitored and used in future researches, maintenance studies and progeny trials to be established. Also, the care of orchard should be taken to care in the ongoing process. The causes of individual deaths should be investigated and necessary precautions should be taken in the garden.