Odun dışı orman ürünleri toplayıcılığına ilişkin sosyo-ekonomik değerlendirmeler (sütçüler orman işletme müdürlüğü örneği)
Socio-economic evaluations on gathering of non-wood forest products (the case of sütçüler forest di̇rectorate)
- Tez No: 849286
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, Isparta İli Sütçüler İlçesi örneğinde odun dış orman ürünleri toplayıcılığını sosyo-ekonomik açıdan değerlendirmektir. Bu kapsamda odun dışı orman ürünleri toplayıcıları, firmalar ve orman işletme müdürlüğü teknik personeli çalışmanın ilgi grupları olarak belirlenmiştir. Veriler, bu ilgi gruplarından anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Sütçüler yöresinde öne çıkan en önemli odun dışı orman ürünü Sütçüler (Tota) kekiğidir. Toplayıcılar açısından odun dışı orman ürünleri hane gelirlerine katkı yapan ek gelir durumundadır. Üretim teknikleri konusunda bilgi düzeyinin düşük olması ve izinsiz (kaçak) toplayıcılığın bulunması türlerin sürdürülebilir yönetimi açısından öne çıkan en önemli sorunlardır. Firma sahipleri açısından bölgede toplanan odun dışı orman ürünlerinin kalite açısından düşük olduğu belirlenmiştir. Ürünler toplanırken doğru üretim tekniklerinin kullanılmaması ve başka ürünlerin karıştırılması kalitenin düşmesine neden olmaktadır. Orman işletme müdürlüğü teknik personeline göre ise ürünlerin tarife bedellerinin düşüklüğü ve izinsiz toplayıcılık öne çıkan sorunlardır. Odun dışı orman ürünleri toplayıcılığının orman-köy ilişkilerinin düzenlenmesine katkı sağladığı belirlenmiştir. Köyden kente olan göçün azaltılması ve istihdam yaratma etkisi düşük düzeyde görülmüştür. Kırsal kalkınmayı destekleme etkisi orta düzeyde önemli, bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the collection of non-wood forest products from a socio-economic perspective in the case of Sütçüler district, Isparta province. In this context, the collectors of non-wood forest products, the companies and the technical staff of the Forestry Directorate were identified as the stakeholders of the study. Data were collected from these stakeholders using a survey method. According to the results of the study, the most important non-wood forest product in the Sütçüler region is Sütçüler (Tota) thyme. For the collectors, non-wood forest products are an additional income that contributes to the household income. Lack of knowledge about production techniques and unauthorised (illegal) collection are the main problems in terms of sustainable management of the species. For the company owners, the non-wood forest products collected in the region were found to be of low quality. Failure to use proper production techniques and mixing of other products during collection leads to a decrease in quality. According to the technical staff of the Directorate of Forest Management, low stumpage prices for the products and unauthorised collection are the main problems. The collection of non-wood forest products has been found to contribute to the regulation of forest-village relations. The impact of reducing village-urban migration and creating employment was considered low. The effect of supporting rural development is considered to be medium.