Origanum minutiflorum bitkisinin antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antioksidant properties of Origanum minutiflorum
  1. Tez No: 259784
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL BADDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Origanum minutiflorum Türkiye'de Isparta ilinin dağlık bölgelerinde endemik olarak yetişir (Origanum minutiflorum O. Schwarz et. H. Davis). Origanum minutiflorum ?Sütçüler Kekiği, Tota Kekiği? olarak bilinmektedir. Bu çalışmada Origanum minutiflorum'un uçucu yağ, hekzan, metanol, aseton, diklormetan ve kloroform extrelerinin antioksidan aktivitelerine bakılmıştır. Toplam antioksidan aktivite, serbest radikal giderim aktivitesi, indirgeme gücü, toplam fenolik bileşik miktarı ve flavonoid miktarları üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca tüm örneklerin GC ve GC/MS sistemiyle analizleri yapıldı. Origanum minutiflorum bitkisinin uçucu yağ ve ekstrelerinin yüksek antioksidan özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu endemik bitkinin uçucu yağ ve ekstrelerinin kozmetik, tıp, farmakoloji ve çeşitli alanlarda kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Origanum minutiflorum, an endemic to mountain habitats of Isparta province in Turkey. Origanum minutiflorum is known as ?Sütçüler thyme, Tota of thyme??. In this study, the antioxidant properties of essential oil and hexane, methanol, acetone, dichlormetan and chloroform extracts of Origanum minutiflorum were examined. Total antioxidant activity, free radicals go activity, reducing power, the total amount of phenolic compounds and flavonoids on the amount of work has been done.In addition, all samples were analysed by a GC and GC/MS system. The essential oil and extracts of Origanum minutiflorum plants showed a higher antioxidant properties were determined. We believe that the essential oil and extracts of this endemic plant would be used in cosmetics, medicine, pharmacology and various fields.