Birinci basamak sağlık hizmetlerinde hastaların psikolojik destek ihtiyaçlarının saptanması
Determination of psychological support needs of patients in primary health care services
- Tez No: 754736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ BULUT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı,“Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir”şeklinde tanımlamıştır. Üstelik, ülkemizde uygulanmakta olan Aile Hekimliği modeli ile bütüncül bir yaklaşım olarak biyopsikososyal yaklaşım önem kazanmıştır. Bu araştırmada, birinci basamak sağlık hizmetlerinde psikolojik destek ihtiyacını ve niteliğini saptayarak, hizmet kalitesinin ve performansın arttırılması için psikolojik destek hizmetlerinin iyileştirilmesi yönünde birinci basamak sağlık hizmetlerine katkı yapmak amaçlanmıştır. Bu uzman kadrolarla ve alana yönelik spesifik bilgi ve tecrübeyi üretecek uzmanlaşmayla olabilir. Örneklem olarak, sosyoekonomik düzeyi, eğitim düzeyi gibi değişkenler açısından benzer olan bir bölgedeki aile sağlığı merkezinde veriler toplanmıştır. Aile sağlığı merkezine başvuran 100 kişinin psikolojik destek ihtiyaçlarını saptamak için bir form ile veri toplandı. 69 kişiyle de bu konuda bireysel deneyim ve algılarını öğrenmek için görüşme yapıldı. Hastalar yüksek sıklıkla psikolojik destek almak istediklerini, aile sağlığı merkezlerinde psikolojik destek hizmetinin verilmesinin uygun olduğunu ve bu durumun, hizmet açısından birçok avantajları bulunduğunu ifade etmişlerdir. Kaygı ve korkuyla başetmek başta olmak üzere, diğer birçok konuda psikolojik destek hizmetlerinin verilmesini istediklerini dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization has defined health as“Health is not merely the absence of disease or infirmity, but a state of complete physical, mental and social well-being”. Moreover, with the Family Medicine model being implemented in our country, the biopsychosocial approach has gained importance as a holistic approach. In this study, it is aimed to contribute to primary health care services in order to improve psychological support services in order to increase service quality and performance by determining the need and quality of psychological support in primary health care services. This can be done with expert staff and specialization that will produce specific knowledge and experience for the field. As a sample, data were collected from a family health center in a region that is similar in terms of variables such as socioeconomic level and education level. Data were collected with a form to determine the psychological support needs of 100 people who applied to the family health center. 69 people were interviewed to learn about their individual experiences and perceptions on this issue. The patients stated that they wanted to receive psychological support with a high frequency, that it was appropriate to provide psychological support services in family health centers, and this situation had many advantages in terms of service. They stated that they wanted psychological support services to be provided in many other subjects, especially in coping with anxiety and fear.