Dendrigraft kaplı gümüş sülfür kuantum noktalarının hazırlanması ve teranostik potansiyellerinin incelenmesi
Preparation of dendrigraft coated silver sulfide quantum dots and study of their theranostic potentials
- Tez No: 754766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTAY SAVALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Glioblastom tüm beyin tümörleri içerisinde prognozu en zor ve en ölümcül olanlardandır. Günümüzde kullanılan başarılı tedavi stratejilerine rağmen glioblastom prognozunda hala büyük bir zorluk yaşanmaktadır. Yakın kızılötesinde özellikle medikal görüntüleme penceresi olarak bilinen 700-900 nm aralığında kuvvetli ışımaya sahip olan, biyouyumlu gümüş sülfür kuantum noktacıkları nanoteranostik ajanlar için mükemmel bir bileşendir. Kuantum noktacıkların yüzeyleri fonksiyonelleştirmeye uygundur dolayısıyla hedefli yönlendirme için de uygun bir platformdur. Glukoz taşıyıcı 1 ve Glukoz taşıyıcı 3 reseptörleri glioma hücrelerinde çok eksprese edilmektedir. Bu nedenle glukoz ile etiketlenen teranostik parçacıklar glioblastomun ve kan beyin bariyerinin hedeflemesine yardımcı olmaktadır. Gereç ve Yöntem: Biyouyumluluğu yüksek 2-merkaptopropiyonik asit kaplı, yakın kızılötesinde ışıyan Ag2S kuantum noktacıkları sentezlenip biyobozunur, immünojenik olmayan dendrigraft ile kaplandı. Daha sonra yüzeyi dendronize, ultra küçük bu parçacıkların uçları glukoz ile dekore edildi. Nihai ürüne etkili antikanser ilaç olan Doksorubisin (Dok) yüklenerek gliom hücrelerinde kompleksin terapötik ve teşhise yönelik etkileri incelendi. Bulgular: Glioblastoma hücrelerinin terapötik yaklaşımı hücre kültüründe incelenip glukoz ile etiketlenen kuantum noktaların toksik olmayan dozunda ilaç yüklemesi yapılarak hücre içi alınımı ve hücre canlılığı belirlendi. Sonuç: Elde edilen yaklaşımlarla, sentezlenen teranostik kuantum parçacıkların in vivo uygulamalarda glukoz reseptörleri sayesinde glioblastoma hücrelerine ulaşıp tedavi ajanın tümöre ulaşması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Glioblastoma is one of the most difficult and deadly to prognosticate of all brain tumors. Today glioblastoma prognosis still has a great difficulty despite the successful treatment strategies are used. Biocompatible silver sulfur quantum dots, which have strong exciation in the 700-900 nm range in near infrared especially known as medical imaging windows, are an excellent component for nanotheranostic agents. Quantum dots are suitable for functionalizing surfaces that is a suitable platform for targeting. Glucose transporter 1 and Glucose transporter 3 receptors are overexpressed in glioma cell and glioma stem cell membrane. Therefore, theranostic particles labeled with glucose to help targeting glioblastoma and blood brain barrier. Materials and Methods: Biocompatible 2-mercaptopropionic acid coated and nearby infrared emitting Ag2S quantum dots (Ag2S@2MPA) were synthesized and coated with biodegradable and non-immunogenic dendrigraft. The surface was dendronized and the ends of these ultra-small particles were decorated with glucose. Then an effective anticancer drug doxorubicin (Dox) was loaded into the final product to examine the therapeutic and threatment effects of the complex for glioma cells. Results: Non-toxic doses of glucose labeled quantum dots were loaded with drugs in order to examine the therapeutic approach of glioblastoma in cell culture and cellular uptake and cell vitality were determined. Conclusion: By the obtaining approaches, synthesized theranostic quantum dots may reach glioblastoma cells thanks to glucose receptors and help to in vivo study in order to reach the treatment agents to tumor.