Özel yetenekli olan ve olmayan öğrencilerin yabancı dil öğrenme stratejileri ile yaratıcı kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between foreign language learning strategies and creative personality features of gifted and non-gifted students
  1. Tez No: 754765
  2. Yazar: MERVE POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı özel yetenekli olan ve olmayan öğrencilerin yabancı dil öğrenme stratejileri ile yaratıcı kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bulunan liselerde eğitme devam eden özel yetenekli olan 343 ve özel yetenekli olmayan 358 sayıda öğrenci ile anket uygulaması yapılmıştır. Anket formu“Kişisel Bilgi Formu”,“Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri”ve“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Yapılan analiz sonucunda özel yetenekli öğrencilerin yabancı dil öğrenme stratejileri toplam puanları ve yaratıcı kişilik özelliklerinin özel yetenekli olmayan öğrencilerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bunun yanında hem özel yetenekli öğrencilerde hem de özel yetenekli olmayan öğrencilerde yabancı dil öğrenme stratejileri ve yaratıcı kişilik özellikleri arasında anlamlı pozitif ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between foreign language learning strategies and creative personality traits of gifted and non-gifted students. For this purpose, a survey was conducted with 343 gifted students and 358 non-gifted students who continue their education in high schools in Istanbul in the 2021-2022 academic year. The questionnaire form consists of three chapters:“Personal Information Form”,“Language Learning Strategies Inventory”and“Creative Personality Traits Scale”. As a result of the analysis, it was determined that the total foreign language learning strategies scores and creative personality traits of the gifted students were higher than the students with non-gifted students. In addition, it has been determined that there are significant positive relationships between foreign language learning strategies and creative personality traits in both gifted and non-gifted students.