Mir'âtü'l-'iber (III .cilt) (İnceleme-metin)
Mir'atu'l-iber (III. volume)
- Tez No: 754767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞURLU ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Önemli ilim ve kültür merkezlerinden biri olan Diyârbekir, pek çok devlet adamı, sanatkâr ve edip yetiştirmiştir. Diyârbekirli Saîd Paşa, Diyârbekir'in yetiştirdiği ilim adamlarından biri olup devlette çeşitli görevlerde bulunmuş, aynı zamanda mantık, matematik, dil, belagat, tarih ilimlerine dair pek çok eser kaleme almıştır. Çalışmamız, Diyârbekirli Saîd Paşa'nın dokuz ciltlik Mir'âtü'l-'İber adlı eserinin üçüncü cildini kapsamaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde Klasik Türk edebiyatı alanında yazılmış tarih kitapları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Saîd Paşa'nın hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde eser dil, üslup ve muhteva açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Mir'âtü'l-'İber eserinin üçüncü cildi Latin haflerine aktarılmıştır. Çalışmamızda Mir'âtü'l-'İber adlı eserin üçüncü cildinin incelenmesi ve ilim dünyasının istifadesine sunulması amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Diyarbekır, one of the important science and cultural centers, has trained many statesmen, artists and nurtures. Said Pasha of Diyarbekir was one of the scholars was trained by Diyarbekir, he had done various duties in the state, he has also written many Works on language, eloquence, history, logic, mathematics. Our study covers the third volume of nine-volume Mir'atu'l-'İber by Said Pasha of Diyarbekır. İn the introduciton part of our study, information about history boks written in the field of Classical Turkish Literature is given. In the firs part, Said Pasha's life, literary personality and his Works are included. In the second part, the work is examined in terms of language, style and content. In the third part, the text of the third volume of Mir'atu'l-'Iber has transferred to the Latin letters. In our study, it was aimed to examine the third volume of Mir'atu'l-'Iber work and to present it to the benefit of the World of knowledge.