Selçuklu sultanlarının gayrimüslim kadınlarla evlilikleri ve bu evliliklerin Selçuklu din politikasına yansımaları
The marriages of the Seljuk sultans with non-Muslim women and the reflections of these marriages on the Seljuk religious policy
  1. Tez No: 754781
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Selçuklu sultanları siyasi ilişki kurduğu devletler ile akrabalık bağı oluşturarak gayrimüslim kadınlar ile evlenmişlerdir. Bu evliliklerin amacı devletlerarasındaki ilişkileri güçlü tutmak, herhangi bir şekilde gelecek olan tehlikeyi bertaraf etmek, sınırları genişletmek ve bozulan politik ilişkileri düzeltmektir. Nitekim bu sebeplerle yapılan evliliklerdeki ana unsuru kadın oluşturmuştur. Selçuklu Devleti'nde de görülen bu siyasi evlilikler hanedanlar arası gerçekleştirildiği gibi hanedan dışından da gerçekleştirilmiştir. Özellikle sultanların gücüne güç katmak ve hükümdarlığının İslam dünyasınca onaylanması açısından halife ile akrabalık kurma teşebbüsleri Selçuklu Devleti açısından önemli rol oynamaktadır. Daha sonraları bu tür evlilikler İslamiyet'in dışına taşmış olup Selçuklu sultanları gayrimüslim kadınlar ile de evlenmişlerdir. Bu durum haliyle devletin din politikasına da etki etmiştir. Biz bu çalışmamızda hükümdarların gayrimüslim kadınlar ile olan evliliklerinin neticesinde sultanların Hıristiyanlığa temayül gösterip göstermediklerine, gayrimüslim halka karşı yaklaşımlarına ve Selçuklu Devleti'nin bu doğrultuda uyguladığı politikayı ele aldık.
Özet (Çeviri)
Seljuk sultans married non-Muslim women by forming kinship ties with the states with which they had political relations. The aim of those marriages was to maintain strong relationships with other countries, defeat any prospective harm to the country beforehand, broaden the borders, and recover and reconciliate relationships with the other party. As so, the main component in this kind of marriages has always been the women. The political marriages in Seljuks used to be done both inter-dynasties and external to the dynasties. It was very significant for the Sultans to get involved in building a line of descent with the khalifah in terms of enhancing their impact and getting approval of their reign in Islamic world. Later, these marriages went beyond Islamic borders and Sultans started getting married to non-Muslim women. Hence, this influenced the marriage policy of the dynasty. In this study, as a consequence of the marriages of Sultans and non-Muslim women, whether the Sultans tended to Christianity or not, their attitudes towards non-Muslim population of the country and the policy put by the emperor in this regard have been examined.