Sağlık ve zindelik kulüplerinde serbest zaman doyumu, sosyal sermaye düzeyi ve müşteri sadakati ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between leisure satisfaction, social capital and customer loyalty in fitness clubs
  1. Tez No: 754782
  2. Yazar: UMUT NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma sağlık ve zindelik kulüplerine üye olan bireylerin serbest zaman doyumu, sosyal sermaye ve müşteri sadakati düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve bu üç değişken arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin önde gelen sağlık ve zindelik kulüplerine üye olan 708 (Ortyaş=27.9± 8.2) birey gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”(SZDÖ),“Rekreasyonda Sosyal Sermaye Ölçeği”(RSSÖ) ve“Spor İşletmelerinde Müşteri Sadakati Ölçeği”(SİMSÖ) kullanılmıştır. Katılımcılar ölçek formlarını aktiviteye katılımları öncesi veya sonrası cevaplamışlardır. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-testi, ANOVA, MANOVA ve Pearson Korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the leisure satisfaction, social capital and customer loyalty of individuals who are members of fitness clubs in terms of various variables and to determine the relationship between these three variables. 708 (27.9 ± 8.2) members who are members of the leading fitness clubs of the Turkish Republic of Northern Cyprus were voluntarily participated.“Leisure Satisfaction Scale”(LSS),“Club Social Capital Scale”(CSCS) and“Loyalty Scale in Sport Services”(LSSS) were used as a data collection means in this study. Participants answered the scale forms before or after their participation to the activity. In the analysis of the obtained data, T-test, ANOVA, MANOVA and Pearson correlation analysis were applied for independent samples.