COVID-19 hastalarında nefrolojik problemler
Nephrological problems in COVID-19 patients
- Tez No: 754788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: 2019 yılında ortaya çıkan SARS CoV-2 virüsü ve meydana getirdiği pandemi tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Pandeminin nefrolojik etileri merak konusu olmuştur. Bu çalışmada klinik ve yoğun bakımda yatan COVID-19 pozitif hastalarda nefrolojik problemler araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma gözlemsel kesitsel retrospektif bir çalışmadır. Kasım 2020 –Kasım 2021 tarihleri arasında COVID-19 Yoğun Bakım Ünitesi ve COVİD-19 kliniklerinde takip edilen 18-90 yaş arası hastalardan gönderilen kan ve idrar tahlilleri incelendi. Çalışmaya 79 hasta dahil edildi. COVID-19 tanısı, RT-PCR, toraks BT ve klinik durum gözetilerek konuldu. Bu 79 hastanın akut böbrek hasarı(ABH), elektrolit imbalansı ve tam idrar tetkiki bozuklukları açısından karşılaştırılması yapıldı. Ayrıca COVİD-19 tanılı grupta hastaların yaş, cinsiyet bilgileri ve yattığı klinik açısından da karşılaştırması yapıldı. Bulgular: Retrospektif olarak yaptığımız çalışmamızda 79 hastanın %32,9 unda ABH tespit edildi. ABH'ı olan hastaların %42,3'ü kadın, %57,7'si erkek idi. ABH'ı olan hastaların %73,1'i yoğun bakımda yatan hastalar idi. Tam idrar tekiki çalışılan hastaların %65'inde hematüri tespit edildi. Tam idrar tetkiki çalışılan hastaların %27'sinde proteinüri tespit edildi. Ayrıca elektrolit imbalansı açısından da karşılaştırma yapıldığında sodyum çalışılan hastaların %44'ünde hiponatremi, %4'ünde hipernatremi, potasyum çalışılan hastaların %13'ünde hipokalemi, %11'inde hiperkalemi, fosfor çalışılan hastaların %11'inde hipofosfatemi, %6'sında hiperfosfatemi, magnezyum çalışılan hastaların %9 unda hipomagnezemi, %3 ünde hipermagnezemi tespit edildi. Kalsiyum çalışılıp hipokalsemisi olan hastaların sayısı 19 (%24) olarak tespit edildi. Albümin çalışılan hastaların %65'inde de hipoalbuminemi tespit edildi. Sonuç: COVID-19 tanısı alan ve yatırılıp takip ve tedavisi yapılan hastalarda ABH, hematüri ve proteinüri istatistiksel olarak anlamlı sonuç verdi. Ayrıca hastalarda elektrolit imbalansı ve hipoalbuminemi de mevcuttur. C0VİD-19 hastalarının takipleri nefrolojik açıdan dikkatle izlenmelidir
Özet (Çeviri)
Aim: The SARS CoV-2 virus that emerged in 2019 and the emerging pandemic are full of journeys. The nephrological effects of the pandemic have been a matter of curiosity. In this study, nephrological problems were investigated in COVID-19 positive patients hospitalized in clinical and intensive care units. Materials and Methods: The research is an observational cross-sectional retrospective study. Between November 2020 and November 2021, blood and urine analyzes sent from patients aged 18-90 who were followed up in the COVID-19 Intensive Care Unit and COVID-19 clinics were examined. 79 patients were included in the study. The diagnosis of COVID-19 was made by considering RT-PCR, thorax CT and clinical situation. These 79 patients were compared in terms of acute kidney injury (AKI), electrolyte imbalance and complete urinalysis disorders. Results: In our retrospective study, AKI was detected in 32.9% of 79 patients. 42.3% of patients with AKI were female, 57.7% were male. 73.1% of the patients with AKI were hospitalized in the intensive care unit. Hematuria was detected in 65% of the patients studied in complete urine analysis. Proteinuria was detected in 27% of the patients whose complete urinalysis was studied. In addition, the patients in the group diagnosed with COVID-19 were compared in terms of age, gender information and the clinic they were hospitalized. In addition, when compared in terms of electrolyte imbalance, hyponatremia in 44%, hypernatremia in 4%, hypokalemia in 13%, hyperkalemia in 11%, hypophosphatemia in 11% of patients studied for phosphorus, and hypophosphatemia in 6% of patients studied for sodium. Hyperphosphatemia, hypomagnesemia was found in 9% of the patients in whom magnesium was studied, and hypermagnesemia was found in 3% of them. The number of patients with hypocalcemia after calcium studies was found to be 19 (24%). Hypoalbuminemia was also detected in 65% of the patients in whom albumin was studied. Conclusion: Acute kidney injury, hematuria and proteinuria were statistically significant in patients diagnosed with COVID-19 and hospitalized and followed up. There are also electrolyte imbalances and hypoalbuminemia in patients. Follow-up of patients with COVID-19 should be carefully monitored in terms of nephrology.