Eğimli kanallarda farklı ön genişletme eğelerinin apikalden taşan debris miktarı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of different glide path files on amount of apically extruded debris in curved root canals
  1. Tez No: 754803
  2. Yazar: ÖZGE KURT ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; ön genişletme yapılarak (Ni-Ti döner ön genişletme eğeler ve manuel K-tipi eğe ile) ve ön genişletme yapılmadan kök kanal şekillendirmenin Rotate eğe ile tamamlandığı eğimli kök kanallarında apikalden taşan debris miktarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 25° ile 35° arasında kök kanal eğimine sahip olan 96 adet alt çene birinci büyük azı insan dişi kullanıldı. Giriş kaviteleri açıldıktan sonra ISO 10 numaralı K tipi eğenin ucu apikal açıklıkta görününceye kadar eğe kanal içinde ilerletildi ve bu boydan 1 mm çıkarılarak çalışma boyu belirlendi. Çalışmaya dâhil edilen bütün dişlerin distal kökleri uzaklaştırıldı ve mezial köklerin çalışma uzunlukları 19 mm olacak şekilde ayarlandı. Kökler ağırlığı daha önceden ölçülmüş eppendorf tüplerine sabitlendi ve deney düzeneği oluşturuldu. Gruplar kök kanal preparasyonuna göre rastgele 6 deney grubuna ayrıldı. ProGlider grubu (n=16): Ön genişletme için ProGlider (#0.16) eğe kullanıldı. R-Pilot grubu (n=16): Ön genişletme için R-Pilot eğe kullanıldı. WaveOne Gold Glider grubu (n=16): Ön genişletme için WaveOne Gold Glider eğe kullanıldı. Trunatomy Glider grubu (n=16): Ön genişletme için Trunatomy Glider eğe kullanıldı. Ön genişletme yapılmayan grup (n=16): Ön genişletme yapılmadan kök kanal şekillendirme tamamlandı. Son genişletme olarak bütün gruplarda Rotate (25/0.04) eğe kullanıldı. Kök kanalları üretici firmanın talimatları doğrultusunda şekillendirildi. Tüm irrigasyon işlemlerinde distile su kullanıldı. Kök kanal şekillendirme işlemi tamamlandıktan sonra eppendorf tüpleri, kuru debris tartılmadan önce tüm nemin buharlaşması amacıyla 5 gün boyunca 70°'de bir etüvde bekletildi. Apikalden taşan debris daha önceden ağırlığı 10-5 hassasiyetindeki hassas terazi ile tartılmış eppendorf tüplerinde toplandı. Kök kanal şekillendirme sonrası eppendorf tüplerinin ağırlıkları başlangıç ağırlıklarından çıkarılarak apikalden taşan debris miktarının ağırlığı hesaplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi Tek Yönlü ANOVA testi kullanılarak yapıldı. Tüm gruplarda apikalden debris taşkınlığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to compare the amount of apically extruded debris in curved root canals where root canal shaping was completed with a Rotate file with and without a glide path (with Ni-Ti rotary glide path files and manual K-file). In the present study, 96 mandibular first molar teeth with root canal curvature between 25° and 35° were used. After the access cavities were opened, the file was advanced in the canal until the tip of the a sıze 10 K type file was visible in the apical opening, and the working length was determined by subtracting one mm from this length. The distal roots of all teeth were removed, and the working length of the mesial roots was adjusted to be 19 mm. Roots were fixed in pre-measured Eppendorf tubes and experimental setup was created. The groups were randomly divided into six experimental groups according to the root canal preparation. ProGlider group (n=16): A ProGlider (#0.16) file was used for glide path. R-Pilot group (n=16): A R-Pilot file was used for glide path. WaveOne Gold Glider group (n=16): A WaveOne Gold Glider file was used for glide path. Trunatomy Glider group (n=16): A Trunatomy Glider file was used for glide path. Group without a glide path (n=16): Root canal preparation was completed without a glide path. Rotate (25/0.04) files were used in all groups as a final preparation. Root canals were shaped in accordance with the manufacturer's instructions. Distilled water was used in all irrigation procedures. After the root canal shaping was completed, the Eppendorf tubes were incubated at 70° for 5 days to evaporate all moisture before weighing the dry debris. Apically extruded debris was collected in Eppendorf tubes that were previously weighed with precision balances at a precision of 10-5 . After root canal shaping, the weights of the Eppendorf tubes were subtracted from the initial weights and the weight of the apically extruded debris was calculated. Statistical analysis of the obtained data was performed using the One-Way ANOVA test. Apical extruded of debris was observed in all groups.