L'image et son lieu: Les rapports entre les programmes iconographiques et l'architecture des églises du Xe siècle en Cappadoce
Resim ve mekan : Bizans Kapadokya'sındaki Onuncu Yüzyıl Kaya Kiliselerinde resim programları ve mimari mekan arasındaki etkileşimler
- Tez No: 754813
- Danışmanlar: PROF. DR. CATHERİNE JOLİVET-LEVY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1998
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université de Paris-Sorbonne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kapadokya'daki sanatsal üretim ve dini hayat hakkındaki ilk elden yazılı kaynaklar namevcut ya da çok sınırlı sayıda olduğu için kaya kiliseleri ve bezeme programları, sosyo-politik yapısı ve jeopolitik konumu nedeniyle Bizans eyaletlerinin en önemlilerinden biri olan bu bölge hakkında en güvenilir bilgi kaynağı haline gelmektedir. Bunun yanında araştırma konumuzu oluşturan Kapadokya kiliselerinin resim programları, onuncu yüzyıl anıtları da dahil olmak üzere, Bizans İmparatorluğunun diğer bölgelerinde çok az sayıda günümüze ulaşmış anıtsal sanat hakkında da temel kaynak durumundadır. İşte bu nedenle ilk olarak geç dokuzuncu yüzyıl ve erken onuncu yüzyıl Kapadokya resim programlarının, özellikle de « arkaik çevrim » ya da « anlatıcı çevrim » olarak nitelendirilen resim programlarının yapılanmasını etkileyen temel kurallar üzerine tartışmak gerektiğini düşündük. Gerçekten de burada söz konusu olan bir « resimli hikaye » ise eğer, bu durum çözümlenmesi gereken mekanın işlevini belirleyen bir mekânsal devinimin varlığını gerekli kılmaktadır. Kapadokya'da anıtsal duvar resmindeki onuncu yüzyıl anlatıcı çevrimleri kilisenin iç mekanında sembolik ve işlevsel bir bütünsellik yaratmaya yönelik olduğu açıktır ancak yine de, resim programlarını oluşturan sahnelerin düzenlenmesi sadece anlatıcı ilkeler doğrultusunda oluşturulmamıştır. Bir resmin ya da sahnenin mekan içindeki yeri diğer resim ya da sahnelerle ya da içinde tasarlandığı mekanla somut bir ilişki kuracak şekilde seçilir. Böylelikle söz konusu resim çevrimlerinin anlatıcı düzeni ile kilisenin ithafı, işlevi ya da mimari düzenine bağlı bir dizi litürjik, teolojik kökenli faktör arasında bir ilişki yaratılmış olur ki böylesi bir ilişki tamamlayıcı anlam kazandıran bazı bağlantıları beraberinde getirebilir. İşte tezimizin sorunsalı da bu tamamlayıcı anlam ve oradan yola çıkarak türetilmiş bir dizi çözüm ve yöntemin incelenmesi, tartışılması ve anlamlandırılması üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the written sources from tenth century on religious and artistic life in Cappadocia are absent and very limited elsewhere, the rock churches and their decoration become the testimonies for the history of art of this Byzantine province of major socio-political importance. On the other hand, iconographic programs of Cappadocian churches, including those of the tenth century which are the subject of our research, present the main source of information on the Byzantine churche decoration of this period in the rest of the empire. To this end, and at first, we thought it is important to think about the rules involved in the constitution of the Cappadocian programs of the late ninth and tenth centuries, and especially of the so called“narrative”cycles. If this this is inedeed 'story in pictures“, it would require a movement in the space of the building, determining the function of place that must be analyzed. Tenth century narrative sequences in Cappadocia help to create a unitary system within the church space, however, it turned out that the arrangement of scenes does not respond to one principle of ”narrative". The position of an image can be selected in order to create a concrete relationship with other instances or with the place in which it is designed. Thus, a relationship is established between the narrative regularity of cycles and a series of liturgical and theological considerations, related to the dedication, function or church architecture that they, in turn, may create certain correspondences to generate additional meaning. It is this additional meaning and many different solutions that derive from that we intended to analyze through our investigation.