Girişimciliğin finansmanında kullanılan paya dayalı kitle fonlanması modelinin yatırım riski üzerine etkileri
Effects of equity-based crowdfunding model used in entrepreneurship financing on investment risk
- Tez No: 754822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde girişimciliğin gelişimi çeşitli kanallarla desteklenmektedir. Ancak, bu desteklere rağmen yeni girişimciler finansal kaynak temininde sorunlar yaşamaktadır. Son yıllarda girişimcilik için alternatif bir finansman yöntemi olarak kullanılan kitle fonlamasının bu sorunlara çözüm olabileceği düşünülmektedir. Paya dayalı kitle fonlaması platformunda fonlamaya sunulan projelerin bilgi güvenilirliği, kitle fonlamasına ilişkin mevzuat düzenlemelerinin yeterliliği, platformun teknolojik risklerden korunması yatırımcılar için oldukça önemlidir. Mevcut çalışma ile paya dayalı kitle fonlaması modelinin yatırım riski üzerine etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Gerekli veri, Google Form uygulaması üzerinden çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Örnekleme yöntemleri olarak tesadüfi olmayan kolayda ve yargısal örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Anket çalışması“Fonbulucu”paya dayalı kitle fonlaması platformunun yatırımcılarına uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda yasa ve düzenleme ile teknoloji riski, yatırım riskini pozitif yönde anlamlı bir şekilde etkilediği belirlenmiştir. Bilgi güvenilirliğinin, yatırım riski üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the development of entrepreneurship is supported in various ways. However, despite these supports, new entrepreneurs have problems in obtaining financial resources. Crowdfunding, which has been used as an alternative financing method for entrepreneurship in recent years, can be a solution to these problems. Information reliability of the projects offered for funding on the equity-based crowdfunding platform, the adequacy of the legislation on crowdfunding, and the protection of the platform from technological risks are very important for investors. With the present study, it is aimed to analyze the effects of the equity-based crowdfunding model on investment risk. The data have been collected by online questionnaire method via Google Form application. Non-random convenience and judgmental sampling methods have been used as sampling methods. The questionnaire has been applied to the investors of the“Fonbulucu”equity-based crowdfunding platform. As a result of the analysis, it has been determined that laws and regulations and technology risk have a significant positive effect on investment risk. Information reliability has not been found to have a significant effect on investment risk.