Küçük plak parapsöriazis ve mikozis fungoidesin dermoskopik, lezyonel kapilleroskopik bulguları ve histopatolojik korelasyonu
Dermoscopic, lesional capileroscopic findings and histopathological correlation of small plaque parapsoriasis and mycosis fungoides
  1. Tez No: 754823
  2. Yazar: DİLARA İLHAN ERDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA KOKU AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Dermoskopi; dermatolojik hastalıkların özellikle melanositik lezyonların tanısında çok önemli yeri olan, sık kullanılan non invazif bir yöntemdir. Dermoskopi, inflamatuar dermatozların tanısında da son dönemde giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Parapsöriazis ve mikozis fungoides (MF)'in dermoskopik özellikleri yapılan sınırlı sayıda çalışmada belirlenmiştir. MF erken evrede klinik olarak parasöriazisi taklit edebilir. Histopatolojik bulgular da belirsiz veya fokal olabildiği için MF tanısı ortalama bulguların başlangıcından 4 yıl sonra konulabilmektedir. MF ve parapsöriazis hastalıklarında dermoskopi ve histopatoloji korelasyonu hakkında az sayıda çalışma yapılmış olup, videodermoskopi ve lezyonel kapilleroskopi bulgularının değerlendirildiği çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda klinik ve histopatolojik olarak MF ve parapsöriazis tanısı konulan hastalarda dermoskopik ve kapilleroskopik bulguların saptanması ve histopatolojik korelasyonlarının yapılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif olarak Ekim 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında dermatoloji polikliniğine başvuran klinik ve histopatolojik olarak MF tanısı alan 28 hasta ve parapsöriazis tanısı alan 31 hasta dahil edilerek gerçekleştirilmiştir. Hastaların klinik ve histopatolojik bulguları kaydedilmiş olup vaskülaritenin gösterilmesi için CD34 antikoru kullanılarak mikrovasküler dansite skorlaması (MVD) yapılmıştır. Dermoskopi bulgularının kaydedilmesinde videodermoskopi aleti ve damarların x200 magnifikasyonda değerlendirilmesi için kapilleroskopi cihazı kullanılmıştır. Dermoskopik ve lezyonel kapilleroskopik değerlendirmede kısa lineer damar, spermatozoa benzeri lineer kıvrık damarlanma, noktasal damarlanma, dallanan lineer damarlanma varlığı değerlendirilmiş olup ek xiv bulgulardan skuam, turuncumsu/mor/beyaz yapısız alanlar, folliküler bulgular, diğer bulgular kaydedilmiştir. Saptanan bulguların MF/KPP tanısı konulmasına etkisinin belirlenmesi için araştırma görevlilerinin yarısına bu konuda eğitim verip, diğer yarısına eğitim vermeden dermoskopi görüntüleri ile tanı koyma skorlar kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya klinik ve histopatolojik bulguları analiz etmek için toplam 59 hasta dahil edilmiştir. MF hastalarının ortalama lezyon başlangıç yaşları 47±6 olup tanı yaşı ise 55±22 olarak saptanmıştır. Parapsöriazis tanısı alan 31 hastanın ortalama yaşları 48±17 olarak saptanmıştır. Dermoskopik ve lezyondan kapilleroskopik değerlendirme sonucunda kısa lineer damar, lineer kıvrık damar (spermatozoa benzeri), dallanan lineer damar, turuncu yapısız alan varlığı KPP hastalarına göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p0,05). MF olgularında MVD en yüksek ortalama (p=0,01) ve üç en yüksek alanın ortalaması KPP hastalarına göre istatistiksel olarak yüksek (p=0,007) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Dermoscopy is a frequently used, non-invasive method that has a very important place in the diagnosis of dermatological diseases, especially melanocytic lesions. Dermoscopy has recently been used with increasing frequency in the diagnosis of inflammatory dermatoses. Dermoscopic features of parapsoriasis and mycosis fungoides (MF) have been determined in a limited number of studies. MF can mimic parasoriasis clinically in the early stages. Since the histopathological findings may also be vague or focal, the MF can be diagnosed 4 years after the onset of the findings. Few studies have been conducted on the correlation of dermoscopy and histopathology in MF and parapsoriasis and there is no study evaluating the findings of videodermoscopy and lesional capillaroscopy. Therefore, in our study our plan was to determine the dermoscopic criteria and make the histopathological correlations in patients with MF and small plaque parapsoriasis (SPP) diagnosed clinically and histopathologically. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively by including 28 patients with clinical and histopathological diagnosis of MF and 31 patients with parapsoriasis who applied to the dermatology outpatient clinic between October 2021 and June 2022. Clinical and histopathological findings of the patients were recorded, and microvascular density scoring (MVD) was performed using CD34 antibody to demonstrate vascularity. A videodermoscopy device was used to record dermoscopy findings, and lesional capillaroscopy device was used to evaluate vessels at x200 magnification. In dermoscopic and lesional capillaroscopic evaluation, the presence of short linear vessels, spermatozoa-like, linear, curvy vessels, dotted vessels and branching linear vessels were evaluated, and additional findings such as scales, orange/purple/white structureless areas, follicular findings, and other findings were recorded. In order to determine the effect of the findings on the diagnosis of MF/SPP, xvi diagnostic scores were recorded with dermoscopy images, without training half of the research assistants on this subject and training the other half. Results: A total of 59 patients were included in the study to analyze clinical and histopathological findings. The mean lesion onset age of MF patients was 47±6, and the age at diagnosis was 55±22. The mean age of 31 patients diagnosed with parapsoriasis was 48±17. As a result of dermoscopic and capillaroscopic evaluation from the lesion, the presence of short linear vessels, linear curved vessels (like spermatozoa), branching linear vessels, and orange non-structured areas were found to be significantly higher than in SPP patients (p0.05). The highest mean of MVD in MF cases (p=0.01) and the mean of three highest areas were found to be statistically higher (0.007) compared to SPP patients.