Skolyozlu çocuklarda spinal ortez kullanımının solunum parametreleri, denge ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of the use of spinal orthesis on respiratory parameters, balance, and quality of life in children with scoliosis
- Tez No: 754827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, skolyozlu hastalarda ortez kullanımının denge, yaşam kalitesi ve solunum parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma, dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden yaş ortalaması 12.6 ± 2.09 olan adölesan idiyopatik skolyoz tanılı 30 çocuk ile yürütülmüştür. Katılımcıların %63.3'ünün skolyoz apeksi duble majör eğridir ve cobb açısı 26-40º arasındadır. Katılımcılara 3 Boyutlu Schroth Egzersizleri uygulanmış, skolyoz korsesi kullanımlarına başlanmış ve skolyoz derecelerindeki değişim (Rotasyon skolyometrik ölçüm ile), denge (Y denge testi ile), yaşam kalitesi (SRS-22 ile) ve solunum fonksiyonları (Spirometre ile) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of orthosis use on balance, quality of life and respiratory parameters in patients with scoliosis. The study was conducted with 30 children with a diagnosis of adolescent idiopathic scoliosis with a mean age of 12.6 ± 2.09 years who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The scoliosis apex of 63.3% of the participants had a double major curve and the cobb angle was between 26-40º. 3 Dimensional Schroth Exercises were applied to the participants, scoliosis brace use was started, and changes in scoliosis degrees (with Rotation scoliometric measurement), balance (with Y balance test), quality of life (with SRS-22) and respiratory functions (with a spirometer) measured.