High resolution microseismicity and nearly-repeating events in the Marmara Sea
Marmara Denizinde yüksek çözünürlüklü mikrosismisite ve yakın-tekrarlayan depremler
  1. Tez No: 754869
  2. Yazar: NİLAY BAŞARIR BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. HAYRULLAH KARABULUT, PROF. NURCAN MERAL ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Marmara Denizi'nden geçen Ana Marmara Fayı, yıkıcı bir deprem ve bölge için ciddi bir risk oluşturabilecek önemli bir sismik boşluğa sahiptir. Bölgedeki sismik aktiviteyi araştırmak ve bu aktiviteyi fay zonunun deformasyonu ile ilişkilendirmek önemlidir. Bu çalışmada, çoğunlukla deniz-dibi sismometrelerinden alınan veriler kullanılarak, 2014-2016 yılları arasında Marmara Denizi için yeni bir mikro-deprem veri tabanı oluşturulmuştur. Deprem belirleme ve lokasyonu tespitinden elde edilen depremsellik, Tekirdağ Havzası'nın ~7 km'den yaklaşık 18 km'ye kadar bir dağınık bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Orta Havza'nın altında, 3 km ile 15 km arasında değişen yüksek bir mikro deprem etkinliği hakimdir. Bu alandaki depremlerin çok olması, jeodezik gözlemlerle olan uyumluluğu da göz önüne alındığında, akma (creep) özelliği olan bir zonla ilişkilendirilebilir. Kumburgaz Havzası ve Çınarcık Havzası'nın batısı ise sırasıyla, 5-19 km ve 3-18 km derinlik aralıklarında seyrek depremsellik göstermekte olup, jeodezik gözlemlerle uyumlu kilitli bir fay modeline işaret etmektedir. Mikrosismisiteye ek olarak, 2008-2021 yılları arasında sürekli dalga-formları üzerinde şablon-eşleştirme yöntemi uygulanarak tekrarlayan depremler tespit edilmiştir. Yakın aralıklı veya lokasyonları kısmen örtüşen, yüksek korelasyon oranına sahip olarak tespit edilen deprem kümeleri, yakın-tekrarlayan depremlere atfedilmektedir. Orta Havza'nın altında, 8 ila 13 km derinlik aralığında, 9 tane yakın-tekrarlayan deprem kümesi gözlenmekte olup, yüksek sismisite oranı ile birlikte bu bölge bir sismik krip davranışına işaret etmektedir. Yakın-tekrarlayan deprem kümelerinin fay mekanizmaları, Ana Marmara Fay zonu ile uyumlu doğrultu atımlı mekanizmaya sahiptir. Yakın-tekrarlayan depremler, uzun vadeli ve kısa vadeli tip depremler olarak, iki farklı tekrarlanma aralığı modeline sahiptir. Yakın-tekralayan deprem kümelerinin, kayma oranları, jeodezik hıza kıyasla düşük kayma oranları göstermektedir. Yakın-tekrarlayan depremler 2018 yılından sonra önemli ölçüde azalmıştır ve Mw=5.8 Silivri depreminin meydana geldiği 2019 yılında tekrarlayan deprem gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The Main Marmara Fault beneath the Marmara Sea has a prominent seismic gap that can produce a devastating earthquake and a serious risk for the surroundings. It is important to scrutinize the seismic activity in region and relate this activity to the deformation of the fault zone. In this study, a new micro-earthquake database is created for the Marmara Sea between 2014-2016 using the data mostly from ocean-bottom seismometers. The detected and located seismicity indicate that Tekirdağ Basin hosts a diffuse activity from ~7 km to about 18 km depth. A high micro-earthquake activity rate predominates beneath the Central Basin, at depths from 3 km to 15 km. The abundancy of earthquakes in the area can be attributed to a creeping zone, considering the conformity with the geodetic observations. On the other hand, Kumburgaz and the western part of Çınarcık Basins show sparse seismicity at depth ranges of 5-19 km and 3-18 km, respectively, signing to a locked fault compatible with the geodetic observations. In addition to micro-seismicity, the repeating events are detected using template matching method on the continuous waveforms from 2008-2021. The clusters of highly correlated detected earthquakes, which are closely spaced or partially overlapped, are attributed to the“near-repeating earthquakes”. The nine nearly-repeating earthquake clusters beneath the Central Basin are observed at 8-13 km depths, suggesting seismic creep behavior together with a high seismicity rate. The fault mechanisms of the near-repeater clusters have strike-slip mechanism consistent with Main Marmara Fault zone. The nearly-repeating events have two different patterns of repeating intervals, as long-term and short-term type events. The amount of slip rates from the near-repeater clusters shows varying slip rates but comparable to geodetic rate. The number of near- repeating events decreased significantly after the 2018 and no repeating event is observed during 2019 which Mw 5.8 Silivri earthquake occurred.